Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut
Yazar Mesaj
SeOptimizasyon Çevrimdışı
Senior Member
****

Mesajlar: 532
Üyelik Tarihi: 15-09-2015
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 21
Yaşam Puanı: 379 / 506
Yetenek Puanı: 177 / 2,869
Deneyim: 25 / 100
Mesaj: #1
Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut
Vakıf denince akla ilk gelen şey vakfın bir yönetim organının olması gerektiğidir. Vakıf bir amaca ulaşmak amacıyla kurulur. Ulaşmayı istediği amaca göre karar ve denetim organı da oluşturulması gerekebilir. (Tabii amaç geniş çaplı ise) Vakıf karar organı olan yönetim kurulunun başında yönetim kurulu başkanı bulunur. Yönetim kurulu vakıf yöneticiliğini tam anlamıyla yapan kişilerdir.
Adana'da birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu ve yönetim kurulu üyesi olarak çalışan İfral Turgut beyefendi ile yaptığımız sohbet sonucunda anladık ki; vakıf yöneticileri gerçekten oldukça yoğun çalışmakta imiş. Bir tüzel kişi olan vakfın iradesinin açıklanma aracı olan yönetim organının görevlerini onca işinin arasında bize vakit ayırarak anlatan İfral Turgut hocamıza teşekkür ederiz.
Halen üniversite öğrencilerine yemek, barınma, sağlık ve kıyafet desteği gibi konularda çalışma yapan Adana Kültür ve Dayanışma Derneğinin kurucu ve başkanı olarak çalışan İfral Turgut'un aslında bir de öğretmen ve okul müdürü yönü var. Ayrıca AKDEV ( Atatürk Kültür Dayanışma Eğitim Vakfı)' nın Mersin Şubesini kuruculuğunu yapmış olan İfral Turgut Bey aslında bir İngilizce öğretmeni. Yabancı Diller Yüksek Okulunda, Amerikan Kültür Derneğinde ve Amerikan konsolosluğunda Türkçe dersleri vermiş. Bunca işinin arasında vakıf yöneticiliğine enerji verebilmesi bizleri şaşırttı doğrusu, maşallah diyelim.
Vakıf yöneticilerinin görev ve sorumluluklarını aşağıdaki gibi sıralıyoruz:

Yönetim organının genel görev ve sorumlulukları ile ilgili olarak tüzel kişinin fiil ehliyetinin kullanılması hakkında Türk Medeni Kanunu md. 50'deki genel düzenleme şöyledir: 'Tüzel kişinin iradesi, organları aracılığıyla açıklanır. Organlar, hukuki işlemleri ve diğer bütün fiilleriyle tüzel kişiyi borç altına sokar. Organlar, kusurlarından dolayı ayrıca kişisel olarak sorumludur'.
5737 sayılı Vakıflar Kanunu md. 10 uyarınca vakıf yöneticileri vakfın amacına ve yürürlükteki mevzuata uymak zorundadır.
Bu zorunluluğa uymayan ile
Vakfın amacı doğrultusunda faaliyette bulunmayan
Vakfın mallarını ve gelirlerini amaçlarına uygun olarak kullanmayan
Ağır ihmal ve kasıtlı fiilleriyle vakfı zarara uğratan
Denetim makamınca tespit edilen noksanlık ve yanlışlıkları verilen süre içinde tamamlamayan, düzeltmeyen veya aykırı işlemlere devam eden
Medeni hakları kullanma ehliyetini kaybeden veya görevini sürekli olarak yapmasına engel teşkil edece hastalığa veya maluliyete yakalanan
Vakıf yöneticileri, meclisin vereceği karar dayalı olarak denetim makamının başvurusu üzerine vakfın yerleşim yeri asliye hukuk mahkemesince görevlerinden alınabilir. Telafisi imkansız sonuçlar doğurabilecek hallerde dava sonuçlanıncaya kadar, Meclis kararı üzerine denetim makamınca, vakıf yönetiminin geçici olarak görevden uzaklaştırılması ve kayyımca yönetilmesi ihtiyati tedbir olarak mahkemeden talep edilir.
Görevinden alınan vakıf yöneticileri meclis üyesi olarak ve 5 yıl süreyle aynı vakfın yönetim ve denetim organında görev alamaz. Ayrıca c. ve e. bentlerinde belirtilen nedenlerle görevinden alınan vakıf yöneticileri başka bir vakfın yöneticisi ise o görevinden de alınmış sayılır ve 5 yıl süreyle hiçbir vakfın yönetim ve denetim organında görev alamaz.
Vakıf yönetiminde yer alan kişiler ile vakıf çalışanları kusurlu fiilleri nedeniyle vakfa verdikleri zarardan sorumludur.
Vakıf yöneticileri mahkeme kararı olmaksızın görevlerinden uzaklaştırılamazlar.
25-02-2016 13:33
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS