Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uygun Fiyata Helal Gıda
Yazar Mesaj
tank Çevrimiçi
Posting Freak
*****

Mesajlar: 1,425
Üyelik Tarihi: 14-11-2014
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
1 Mesajına, 1 Teşekkür edildi.

Seviye: 32
Yaşam Puanı: 784 / 784
Yetenek Puanı: 475 / 6,315
Deneyim: 36 / 100
Mesaj: #1
Uygun Fiyata Helal Gıda
[Resim: 6mrJX0.png]

Helal gıda neye denir?

Helal kelimesi sözlük anlamı olarak izin verilen, meşru, İslam Hukuku kurallarına uygun demektir. Başka bir deyiş ile, Allah’ın Müslümanlara izin verdiği şeyler anlamına gelir. Bir Müslüman tüm ömrü boyunca yapılmasına izin verilen ve yapılması tavsiye edilen şekilde yaşamaya çalışır. Helal gıda; bir Müslüman’ın İslam Hukuku kurallarına göre tüketeceği gıdaları tanımlamaktadır. Helal olma şartının gıda ürünleri için Müslüman ülkelerde gerekli kılınması tüm Müslümanlar için kolaylık sağlamıştır.

Helal sertifika nedir?

Helal sertifikalama, saygın, ehli ve tarafsız bir kurum tarafından yapılacak üretimin denetlenmesi ve söz konusu üretim helal standartlara uygun ise bunun onaylanıp belgelenmesini kapsayan uzun bir süreçtir. Ayrıca helal gıda olma koşulu ile beraber sağlığa uygunluk şartı da aranan koşullar arasındadır. Bu helal sertifikalama yöntemi ülkede gıda emniyeti konusunda da destek hizmeti vermektedir. Helal sertifikalama yöntemi tüm Müslümanlar için gıda ürünlerine olan güvenirliğin belgelenmesi demektir.

Niçin helal sertifikalamaya ihtiyaç duyulur?

Günümüzde modern üretim sisteminde bir Müslüman, uzman onayı olmadan üretilen bir ürünün helal gıda olup olmadığını tek başına anlayamaz. Verilen kararın doğru olabilmesi için kendi alanında uzman bilim insanlarının ( fizik, kimya, biyoloji, gıda vs.) bilimsel değerlendirmelerine ve İslam âlimlerinin ürün ile ilgili kararına ihtiyaç duyulur

Bir gıdanın helal olabilmesi için sadece ürünün içeriklerinin helal olması yeterli bir şart değildir ayrıca gıdanın üretim ve işleme süreçlerinin de helal olması gerekmektedir. Yani içerik ve proses sürecinin de helal olması aranan şartlar arasındadır. Eğer gıdanın içerisinde ya da üretim sürecinde herhangi ufak bir şüphe var ise gıda helal sayılmamaktadır.

Helal ürün üretim sürecinde sadece proses ve işleme yeterli değildir. Üretilen ürünün taşıma ve depolama hatta satış aşamalarında bile dikkatli olunması gerekmektedir. Bu belgelendirme süreci ürünlerin helal olması sürecinde ve bu süreçten sonra olmuş ya da olabilecek tüm problemlerin takip edilebilmesini ve kontrol altında tutulabilmesini sağlayan bir sistemdir. Ürün sürekli olarak takip edilmekte ve herhangi helalliğe aykırı durumda ürüne müdahale edilebilmektedir.

Site: www.afiagida.com

afiagida.com
05-09-2016 19:40
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS