Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tazminat Hesaplama
Yazar Mesaj
b.a.f. Çevrimdışı
Posting Freak
*****

Mesajlar: 968
Üyelik Tarihi: 17-12-2014
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 27
Yaşam Puanı: 638 / 665
Yetenek Puanı: 322 / 5,366
Deneyim: 62 / 100
Mesaj: #1
Tazminat Hesaplama
[Resim: n5Wj91.jpg]

Tazminat bir kişinin bilerek ya da bilmeyerek herhangi bir dikkatsizlik sonucu başka birine verdiği hasar ya da kayıplar için ödemesi gereken miktardır. Söz konusu kişiler arasında zararın ne kadar olduğu konusunda bir anlaşma sağlanamazsa bu miktar mahkemece belirlenmektedir. Tazminat için hukuka aykırı bir eylem sonucu kişinin maddi ya da manevi kayıplar yaşaması gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda tazminat hesaplama konusunda kısaca bilgiler sunacağız.

İhbar Tazminatı Hesaplama

İhbar tazminatı işçinin iş konuları ile ilgili hakkından oluşan haklarıdır. Kısacası ihbar tazminatı için çeşitli nedenlerle işten çıkartılan işçiye çalışma sürecini kapsayan günler göz önünde tutularak belirli bir miktar ödeme yapılmaktadır. İhbar tazminatı hesaplama işlemlerinde şu süreçler esas alınmaktadır;

- Bir iş yerinde 6 aydan daha az çalışanlar için 2 hafta esas alınır.

- 6 ay ve 1,5 yıl arasında çalışanlarda ise 4 hafta esas alınmaktadır.

- Bir iş yerinde 1,5 yıl ve 3 yıl arası çalışan işçilerin ihbar tazminatı hesaplanırken 6 hafta esas alınır.

- 3 yıldan daha uzun süreli çalışanlar içinse 8 hafta esas alınmaktadır.
İhbar tazminatı için öncelikle kişinin çalışma süresi tespit edilir. Ardından o ücrete denk gelen aylık brüt gelir giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanarak bu tutardan gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri yapılmaktadır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatı bir iş yerinde belirli bir süre çalıştıktan sonra ayrılan işçiye görev süresine bağlı olarak verilen paradır. Kıdem tazminatı hesaplanırken kişinin görevinde rütbece eskiliğine ve bu görevde geçirdiği süreye bakılmaktadır. Kıdem tazminatı hesaplama konusunda işçi ile ilgili şu hususlara dikkat edilmektedir;

- Eğer işçi zamana bağlı olarak yani günlük, haftalık, aylık ya da saatlik ücret alıyorsa işçiye ödenecek kıdem tazminatı hesaplanırken her 1 yıl son 30 günlük brüt ücret tutarı göz önüne alınmaktadır. Yani öncelikli olarak işçinin çalıştığı yıl süresi göz önüne alınır.

- Eğer işçi götürü ya da parça başı çalışıyorsa işçinin son 1 yıl içerisinde aldığı tüm ücretler toplanarak aynı yıl içerisinde çalışmış olduğu gün sayısına bölünmektedir. Eğer işçi bu yıl içerisinde zam almışsa zam almaya başladığı tarih ve işten ayrılma tarihi esas alınmaktadır.

Tazminat Hesaplama

Uzun yıllar bir işte çalışmak ve bu işten çeşitli nedenlerle ayrılmak pek de kolay değildir. Kişinin çalıştığı iş yerine vermiş olduğu maddi ve manevi emekler belirli bir tazminat hakkı kazanmasını sağlamaktadır. Tazminat hesaplama için öncelikle kişinin işe giriş tarihi ile işten ayrılma tarihinin bilinmesi en önemli noktalardır.
08-01-2015 02:14
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS