Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sinema salonu ses yalıtımı
Yazar Mesaj
mesut78 Çevrimdışı
Senior Member
****

Mesajlar: 375
Üyelik Tarihi: 21-06-2016
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 18
Yaşam Puanı: 375 / 426
Yetenek Puanı: 125 / 1,457
Deneyim: 5 / 100
Mesaj: #1
Sinema salonu ses yalıtımı
[Resim: mata-logo.png]
Ses Yalıtımı
Ses, tanımı yapılması oldukça güç olan, kabaca madde etkileşiminin sonuçlarından birisi olup, işitme duyumuzca algılanan olgu olarak tanımlanabilir. Ses bir madde değildir. Isı ve ışık gibi maddenin dinamik sonuçlarından birisidir. Sesin oluşabilmesi için mutlaka madde etkileşimi gereklidir. İşitilemeyen frekanslardaki seslerde dahi kimyasal bir madde etkileşimi söz konusudur. Sonuç olarak ses statik olmayıp, atmosfere yayılan enerji olarak tanımlanabilir.
Ses dalgaları Hertz ile ölçülen frekans değerlerine, Desibel ile ölçülen şiddet değerlerine sahiptir. Frekans değerlerini sesin inceliği veya kalınlığı, desibel değerlerini ise sesin volüm değeri olarak tanımlamak doğru olacaktır. Her iki değerde sesin nitelikleri ile doğrudan ilgili olup, yalıtım özelliklerinde kullanılacak teknikler üzerinde belirleyici rol oynamaktadır.
Ses yalıtımı basit bir iş değildir. Zira ses frekansları, değere göre farklı davranışlara sahiptir ve yalıtımda kullanılacak materyalin doğru tespit edilmesi bu noktada büyük önem arz etmektedir. Örneğin, düşük; yani bass frekansların yalıtımında yoğunluğu daha yüksek ancak, sert materyaller kullanılması gerekirken, tiz frekansların yalıtımında yumuşak yüzeyli ve seyrek materyaller kullanılması gerekir. Ayrıca, ses yalıtımı hesaplamaları yaparken, yalıtılacak ortamında genişliği, çıkacak sesin şiddeti gibi faktörler de etkili olmaktadır.
Örneğin, ortamda subwoofer yoksa, ve alan çok genişse bass seslerin yalıtımı çok problem olmayacaktır. Ancak, dar alanda yüksek şiddette ses çıkarılacak ve/veya subwoofer ekipmanlar kullanılacaksa, yalıtımda özel teknikler kullanılması gereklidir.
Ses yalıtımı dendiğinde sesin çıktığı ortama hapsedilmesi anlaşılıyor olsa da, aslında durum biraz daha kapsamlıdır. Öyle ki, sesin ortamdan çıkmamasını sağlamak belli yoğunluktaki ekipmanları çok fazla kullandığınızda mümkün olacaktır. Burada esaslı problem sesin çıktığı ortamda verimli bir biçimde işitiliyor olmasını sağlamak ve dinleyiciyi rahatsız etmeyecek ortamı oluşturmaktır. Tabii bilgisizce yapılan ses yalıtımında akustik tasarımın başarısız olması riskinin yanında, materyal sarfiyatı bakımından da korkunç maliyetlere katlanılması gerekebilir.
Yalıtım işlemlerinde en büyük problem dinamik seslerin yalıtımı noktasında ortaya çıkmaktadır. Bass ve vurgulu frekansların yalıtımı diğer tüm frekanslara göre daha zordur ve akustik doğru ayarlanmadığında oldukça rahatsız edici hale gelecektir. İster müzik yayını yapılsın, ister bir savaş sahnesi izlensin, doğru yalıtılmamış dinamik baslar doğru yöntemler uygulanmazsa yalıtılamayacağı gibi, ciddi şekilde rahatsız edici hale gelecektir.
Sinema salonu ses yalıtımı
Sinema salonları, akustik ve geçirgenlik yalıtımları bakımından özenle hazırlanması gereken ortamlardır. Zira çok yüksek şiddette sesler çıkarılabileceği gibi, seslendirilecek frekansın da bir sınırı ve ölçeği yoktur. Özellikle yeni nesil 3 boyutlu izlencelerde ses özelliklerinin en yüksek verimde izleyiciye sunulabilmesi için sinema salonu ses yalıtımı işlemlerinin her bakımdan mükemmel olması gereklidir. Her ne kadar, satın alacağınız çok gelişmiş ses sistemleri salonunuz için en yüksek kalitede sesi vaad ediyor olsa da, fizik kuralları ile mücadele edemezler. Sesin engellenmesi, yansıtılması ve dolayısıyla kontrol altında tutulması sinema salonu ses yalıtımı işlemlerinin akustik ve dinamik yalıtım ögelerinin eksiksiz biçimde hazır edilmiş olması ile ilişkilidir.
Günümüzde en basit sinema salonunda dahi yüksek çözünürlüklü ekipmanlar kullanılmaktadır. Ve çoğunlukla yan yana salonlar yer almakta olduğundan, salonlar arasında ses geçişi ihtimali bulunmaktadır. Salonların birbirine ses geçirmemesini sağlamak için, ses yalıtımında doğru metodların kullanılması, materyalin en doğru biçimde sarf edilmesi ve ortamdaki iç akustiğin düzenlenerek sesin büyümesi engellenmelidir. Zira, ortamdaki sesin, dışarı çıkacak kadar büyümesine dahi gerek yoktur. İzleyicinin verimli biçimde işitmesi ses seviyesi bakımından yeterlidir. Bunu sağlamak için de sadece şiddet bakımından değil, frekanslar bakımından da yalıtım yapılmalı, akustik tasarım mükemmel biçimde tesis edilmelidir.
22-07-2016 18:22
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS