Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 1 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Seo'da Domain Önemi Nelere Dikkat Edilmesi Gerekli
Yazar Mesaj
farukmetin Çevrimdışı
Administrator
*******

Mesajlar: 608
Üyelik Tarihi: 17-10-2014
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 22
35 Mesajına, 37 Teşekkür edildi.

Seviye: 22
Yaşam Puanı: 318 / 539
Yetenek Puanı: 202 / 4,475
Deneyim: 57 / 100
Mesaj: #1
Information Seo'da Domain Önemi Nelere Dikkat Edilmesi Gerekli
Merhaba Arkadaşlar ;

Domain ve Anahtar Kelime Uyumu

Domain seçimi sitenizin google’da üst sıralarda yer alması için önemli faktörlerden biridir. Özellikle belirli bir sektörle ilgili bir web sitesi kuracaksanız, mutlaka anahtar kelimeyi içerisinde barındıran bir domain seçmelisiniz. Örnek olarak kapı kilit kelimesinde seo yapacaksanız, markanızın yanında mutlaka o kelime geçmelidir. http://www.markakapikilit .com olabilir.

[Resim: Seoda-Domain-Se%C3%A7imi-ve-%C3%96nemi.jpg]

Domainde anahtar kelimeler sol tarafa nekadar yakın olursa okadar değerli olur. Yukarıda örnekte verildiği gibi markakapikilit.com isimli bir domainle seo yaparken, bunun yanı sıra kapı sistemleri gibi ilişkili kelimelerde de seo yapabilirsiniz.

Domain Uzunluğu

Domain uzun olması SEO açısından zararlıdır. Kısa isimli domain'ler google açısından daha değerlidir. Google genel yapısı itibariyle ziyaretçilerin kolayına gelen herşeyi sever ve değerli görür. Kısa domainler her zaman internet kullanıcılarının aklında kalır. Ezberleme ve marka olarak akılda kalıcılığı daha kesindir. Uzun domainlerin ise akılda kalıcılığı daha zordur.

Domain Uzantıları

Domain uzantıları internetin ilk yıllarında farklı faaliyet alanlarına göre belirlenmiştir. İnternet’in hızla yayılması milyonlarca kullanıcıya sahip olmasından sonra farklı faaliyetlere ait domain uzantılarının kontrolü zorlaşmıştır. Bu nedenle bazı özel uzantılar dışında seçme serbestliği gelmiştir.

Genel olarak google’ın en çok sevdiği uzantı .com uzantısıdır. Bunun yanında sadece kurumsal şirketlere özel .com.tr domainide bölgesel olarak bir okadar önemlidir. Devlet ve kamu dairelerine ait gov uzantsının değeri en yüksek olanlardır fakat bunları seo kullanmak için alamayacağınız için bu kategoride saymak doğru olmaz. .com ve .com.tr’den sonra .net, .org gibi uzantılar gelir. Sonrasında ise diğer uzantılar. SEO yapacak kişinin mutlaka bu domain sırasına göre gitmesi gerekmektedir.

Uzantıların seo dışında ziyaretçiler içinde önemi büyüktür. İnternet kullanıcıları genelde bir site ismi verildiği zaman .com olarak girerler. Daha önce ziyaret ettikleri .net uzantısındaki bir site ismini akıllarında tutan ziyaretçiler, bir sonraki girişlerinde uzantı olarak .com olarak girebilirler. Buda belli bir ziyaretçi kaybına sebep olur.

Domain Yaşı

Domain yaşı google için en önemli konulardan biridir diyebiliriz. Eski siteler google için herzaman daha önemli bir yere sahiptir. Yeni bir site yanlış bir SEO çalışması yaptığında filtreye girme olasılığı vardır. Fakat eski sitelere google ayrıcalık tanır ve filtreye girmesi zorlaşır. Sebebi ise geçmişten bu yana açık ve google’ın güvenini kazanmıştır. Yeni site belirli bir zaman için önce google’ın güvenini kazanması gerekir. Aynı zamanda eski siteler bulunduğu sektörde deneyim ve sektör bilgisi olarak yeni sitelerden daha üstündür. Bu açıdanda google’ın gözünde domain yaşının çok fazla önemi vardır.

Domain Bitiş Süresi

Bir çok web site sahibi domain bitiş süresinin önemini farketmezler. Genelde domain 1 senelik alınır ve her sene yenilir. Fakat domain bitiş süresi nekadar uzun olursa, google gözünde sitenin geleceği planladığı ve yatırım yapıldığı, uzun süre hizmet vereceği algısı olur. Bu da seo için önemli bir etken demektir.

Aynı Domain Farklı Uzantı

Aynı domainin farklı uzantılarınıda mutlaka almanız gerekmektedir. Siteniz com uzantılıysa net ve org uzantısınıda almanız sizin için yararlı olacaktır. Bunun bir kaç sebebi var.

İlki kullanıcılarınızın yanlış girmelerini önlemek. Sitenizin uzantısı com.tr olduğu varsayarsak, ziyaretçi alışkanlığı dolayısla com veya net olarak girilebilir. Bu nedenle sizin mutlaka com net org gibi adresleri almanız ve ana sitenize yönlendirmeniz en faydalı sonuç olacaktır.

İkinci sebep ise almadığınız farklı uzantıları rakipleriniz kasıtlı olarak alabilir. Rakipleriniz sizin ziyaretçileri bir şekilde kendilerine yönlendirebilir veya kötü niyetli kişiler bu domain uzantılarını alıp içeriğine sizinle ilgili iyi olmayan şeyler yazıp markanızı kötüleyebilir.

Kaynak : marmaraweb

Saygılarımla..
03-11-2014 13:10
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
farukmetin Çevrimdışı
Administrator
*******

Mesajlar: 608
Üyelik Tarihi: 17-10-2014
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 22
35 Mesajına, 37 Teşekkür edildi.

Seviye: 22
Yaşam Puanı: 318 / 539
Yetenek Puanı: 202 / 4,475
Deneyim: 57 / 100
Mesaj: #2
RE: Seo'da Domain Önemi Nelere Dikkat Edilmesi Gerekli
Güncel...
13-11-2014 18:58
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS