Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Romatoloji Bilim Dalı
Yazar Mesaj
tank Çevrimdışı
Posting Freak
*****

Mesajlar: 1,456
Üyelik Tarihi: 14-11-2014
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
1 Mesajına, 1 Teşekkür edildi.

Seviye: 32
Yaşam Puanı: 791 / 791
Yetenek Puanı: 485 / 6,618
Deneyim: 64 / 100
Mesaj: #1
Romatoloji Bilim Dalı
[Resim: ZnJ1NEM.png]

Romatoloji Bilim Dalı

Tıp bilimi çok geniş kapsamlı bölümlerin birleşmesi ile oluşan ve insan sağlığını konu eden yapısı ile insanlık yararına çalışan bir ana bilim dalıdır. Kendi arasında ara dallara ayrılan tıp, insan sağlığını ileri derecelere taşıyacak olan çalışmalara imza atarken, romatoloji bilim dalı gibi farklı kolların desteğini alarak gelişimini sürdürür. Kas ve iskelet sistemi ile ilgilenen ve daha çok romatizma çeşitlerini konu alan bu bilim dalı, sürekli olarak yeni tedavi yöntemlerini araştırarak, insanların derdine ilaç olacak yöntemlerin keşfedilmesi için gerekli çalışmaları yürütür.

Araştırma ve üniversite hastaneleri bünyesinde gerekli sistemlerin kurulması ile laboratuar ortamında yapılan test ve deneyler, yeni tedavi yöntem belirleme konusunda yardımcı olurken, bu araştırmalara önem veren ülkelerde tıp bilim dalının daha kolay ilerleme kaydettiğini söyleyebiliriz. İltihaplı romatizma gibi uzun süreli tedaviler bu branşa giren tedavi süreci içinde yer alırken, eklem ve kalp romatizma hastalıklarının da bu bilim dalı çalışma konusu içinde yer aldığını belirtmek gerekir. Bu hastalıklar ile ilgili geliştirilen ilaçların tedavi dönemine uyulması halinde olumlu sonuçlar verdiği gözlenirken, hastaların bu süreci izleyen dönem içinde soğuktan sakınmaları da olumlu sonuç almak için gerekli olan bir durumu oluşturur. Romatoloji bilim dalının bu konuda Dünya çapında bir çalışma yaptığı düşünülecek olursa, hastaların ileriki dönemlerde çok daha kolay bir şekilde tedavi olma imkanına kavuşacaklarını öngörebiliriz.

Ağrı insanların hiçbir zaman çekmek istemeyecekleri sıkıntılar arasında gelirken, eklem ağrılarının insan hareketlerini kısıtlayıcı yanı, günlük hayatı insanlar için zehir etmeye yetecektir. İnsanları bu dertten kurtarmak için çok sayıda ilaç geliştirilirken, romatoloji dalı bu ilaç gelişimlerini kontrol altında tutarak, insanlara en faydalı olanların kullanılmasında etkin rol alır. Bu sayede insanlar hem ağrıdan hem de hastalıktan kurtulma fırsatı bulurlar.

İç Hastalıkları Uzmanlığı sonrası yapılan bir üst uzmanlık dalıdır. Ülkemizde henüz yeterli sayıda Romatoloji Bilim Dalı ve romatizma uzmanı yoktur. Bu nedenle birçok hasta, imkansızlıklardan dolayı konunun uzmanlarıyla yüz yüze dahi gelememektedir. Romatoloji Uzmanı Dr. Selda Öktem 24 Şubat 1973 yılında doğdu. Selda Öktem Tıp eğitimi tahsilini İzmir'de bulunan Ege Üniversitesi'nde tamamlamıştır.

seldaoktem.com
14-01-2015 22:53
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS