Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Olmazsa Olmazlarımızdan Aydınlatma
Yazar Mesaj
tank Çevrimiçi
Posting Freak
*****

Mesajlar: 1,429
Üyelik Tarihi: 14-11-2014
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
1 Mesajına, 1 Teşekkür edildi.

Seviye: 32
Yaşam Puanı: 785 / 785
Yetenek Puanı: 476 / 6,327
Deneyim: 40 / 100
Mesaj: #1
Olmazsa Olmazlarımızdan Aydınlatma
[Resim: AriaQueen_aydinlatma_logo.png]

Olmazsa Olmazlarımızdan Aydınlatma

Doğa döngüsünden dolayı belli bir süre gündüz belli bir süre gece olayı yaşamaktayız. Gündüz vakti güneş ışığının yansımasından faydalanarak önümüzü, çevremizi net bir şekilde görerek işlerimizi aksamadan yerine getiririz. Ama gece vaktiyse ay ışığının yansıması sonucu bir nebze çevre aydınlansa da ay ışığı tam yeterli gelmemekte ve insanlar gündüz vakti kadar rahat bir şekilde işlerini yerine getirememektedir.

İnsanlar bu eksiği karşılamak gece vakti de işlerini aksatmadan yapabilmek, çevreyi daha iyi görebilmek, karanlığın oluşturduğu korkudan ötürü ve daha birçok sebepten dolayı geçmişten bugüne aydınlanma için çeşitli gereç üretmişlerdir. İlk zamanlar bu yana mum ışığından, gaz lambalarına, elektriğin bulunmasıyla ise lambalara geçiş yaparak hayat kalitesini artırmış, aydınlanma seviyesini yükseltmişlerdir. En son haliyle ise insanların akşam vakitleri veya karanlığın hakim olduğu bölgelerde gayet rahat bir şekilde işlerini yapabileceği boyuta gelmiştir.

Teknolojinin gelişmesi hayat şartlarının artmasıyla birlikte sadece karanlık korkularımız, gece işlerimizi aksatmadan yapmak gibi kısıtlı amaçlardan çıkan aydınlatma ihtiyacı daha farklı bir hale bürünmüş ve genel olarak daha belirli görülmesi istenen nesnenin üzerine ışığın yansıtılması halini almıştır. Değişen bu tanım akabinde ihtiyaçları da değiştirmiştir. Aydınlatma araçlarından tutun, aydınlatma açıları, şekilleri birçok şekliyle kaliteyi artırmaktadır.

İnsanlar inşa ettikleri binalarda ışığın geliş şekli ve yansıması gibi faktörleri göz önünde bulundurarak binaları inşa etmektedirler ve inşa ettikleri binalara yapıya uygun olarak kullanılacak olan aydınlatma gerecini yerleştirmektedirler. Kullanıldığı bölgeye göre farklılık gösterse de temel anlamda 3 farklı ışık kaynağı vardır.

Noktasal, doğrusal ve yüzeysel olarak ışık kaynağından aydınlatma sağlanır aydınlatma içinse genel anlamda lambaları kullanmaktayız diyebiliriz. Lambaların şekli boyutu değişmektedir. Bu değişimi lambaların kullanıldığı bölgeler etkilemektedir örneğin bir evdeki lamba boyutuyla bir caddedeki lamba boyutu farklı olmaktadır. Boyutunun yanı sıra ışığın şiddetini ölçmekte ve kullanılan bölgeye ona göre ışık şiddeti gönderilmektedir. Bize birçok anlamda yarar sağlayan aydınlatmada kullanılan ışıkların renkleri de yadsınamayacak kadar öneme sahiptir. Kullanılan ışık renginin yaptığı çağrışımlardan, dikkatimizi çekme, rahatlatma veya göz zevkimize hitap etmesine kadar birçok etkisi vardır.

Genel aydınlatmanın yanı sıra belli bölgelere dikkat çekmek veya oluşan yansımaları önlemek amacıyla ise ışık kontrolü yapılmaktadır. Aydınlatmanın geçmişten bu güne kadar tanımını değiştirmiştir ve şuanda tahmin edemeyeceğimiz oranda hayatımızı olumlu yönde etkilemektedir. Eskilerde ihtiyaçlarımız doğrultusunda sağladığımız aydınlatma günümüzde ihtiyaçlarımızın yanı sıra zevklerimize de hitap etmektedir.

ariaaydinlatma.com
16-01-2015 22:01
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS