Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mersin Psikolog Ramazan Şimşek: Gençlerde Meslek Seçimi
Yazar Mesaj
Mersin Psikolog Çevrimdışı
Mersin Psikolog Ramazan Şimşek
**

Mesajlar: 7
Üyelik Tarihi: 23-07-2016
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 1
Yaşam Puanı: 0 / 15
Yetenek Puanı: 2 / 51
Deneyim: 60 / 100
Mesaj: #1
Thumbs Up Mersin Psikolog Ramazan Şimşek: Gençlerde Meslek Seçimi
GENÇLERİN MESLEK SEÇİMLERİ HAKKKINDA
   
Merhabalar Mersin Psikolog Ramazan Şimşek okuyucuları;
Günümüzde bir çok insanların karamsarlıkları mevcuttur. Bu karamsarlıklardan biride gelecekte ne meslek yapacağım ? düşüncesini taşıyan gençlerimizde mevcuttur.

Temelinde sağlam bir bilgi birikimi bulunmayan bir çok farklı kaynaklardan yarım yarım öğrenilen bilgilerden dolayı zihninde kesin ve net bir meslek oturtamayan gençlerimiz için bu yazım onlar için daha iyi tercih vermelerini sağlayacaktır.

Kişi, doğar ve çevresindeki materyallere karşı ilgiler duymaya başlar. Zaman içerisinde bilgi birikimi edinir ve sorgulamaya başlar. Sorgular ve öğrenir. Bu her zaman olduğu gibi çok zevklidir çünkü insan beyni yeni bilgilere daima açıktır ve öğrendikçe bundan haz alır. Kişinin bu gelişim sürecinde farkında olmaksızın geleceğe dair adımlar atılır. Merak ve ilgi duyulan her ne olursa gelecekte bu veya buna yakın temas kurulabilecek alanlara ilgi ve alaka gösterilir. Bu sebepten dolayı kişinin bebeklik süreci onun geleceği için çok önemlidir.

Zaman içerisinde bu gelişim artar ve akılda kararlar alınmaya başlar. Bu aşamada elbette bir takım problemler ortaya çıkacaktır. Çünkü kararların kesin ve net alınmasın için yeterli bilgi henüz alınmamıştır. Dolayısıyla insana düşen en mühim görev araştırma ve geliştirme çabası içerisine girmesidir. Fakat bundan önce yapması gereken bir şey daha vardır. Kendisini 10 yıl sonra nerede göreceğine bakmasıdır. Bunun için 16 17 yaşına kadar sahip olduğu tüm bilgi birikimini toparlayıp sakin bir kafayla düşünmelidir. Bu eylemi gerçekleştirip kararı verdikten sonra o alanda yapması gereken iki şey vardır.

Bunun biri inanç, diğeri ise gayrettir. Kişi kendi ruhu ve bedenini gelecekteki mesleğine manevi olarak uyumunu sağladığı zaman, artık ilk olarak buna yüksek derecede inanması gerekir. Başarı algoritmamız %99 inanç ve %1 gayretten oluşmaktadır. Dolayısıyla bu inancımız bizim karşımıza çıkacak olan tüm engelleri aşmamızı sağlayacaktır. Sevdiğimiz ve kendimizi görmek istediğimiz mesleği yapabilmemiz için öncelikle o zafere giden yolda çevreden gelecek zararları bertaraf etmektir. Bunu da ancak o mesleği başaracağımıza yüksek derecede inanç sağlarsak gerçekleşecektir. Bu konuda akıl ve mantık olarak kurallar çerçevesinde ve felsefi açıdan benimsedikten sonra ikinci adım olarak yapılması gereken gayrettir.

Tercih ettiğimiz alan üzerinde çeşitli kaynaklardan araştırmalar yaparak gayretin vücudunu oluşturmak ve o alan üzerinde bilgi sahibi olmaktır. Beynimize, akıl ve mantık çerçevesi içerisinde hem sevilen alan üzerinde bilgi birikimini yüklüyor olacağız, hemde o alana büyük bir kalitede inanç sağlamış olacağız. Dolayısıyla psikolojik olarak beyin bu alan üzerinde kendi dış kabuğunu oluşturup, beynin merkezinde bu mesleğin hükümranlığını kurmuş olacaktır.

Mersin Psikolog Ramazan Şimşek gençlerin meslek seçimlerinde izleyecekleri algoritmayı bu şekilde kurarak en pratik ve kaliteli yolu çizmiştir.

(Bu Mesaj 17-08-2016 11:01 değiştirilmiştir. Değiştiren : Mersin Psikolog.)
17-08-2016 11:01
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS