Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mersin Psikolog Ramazan Şimşek: Çocuklarda Dil Gelişimi
Yazar Mesaj
Mersin Psikolog Çevrimdışı
Mersin Psikolog Ramazan Şimşek
**

Mesajlar: 7
Üyelik Tarihi: 23-07-2016
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 1
Yaşam Puanı: 0 / 15
Yetenek Puanı: 2 / 47
Deneyim: 60 / 100
Mesaj: #1
Thumbs Up Mersin Psikolog Ramazan Şimşek: Çocuklarda Dil Gelişimi
Çocuklarda Dil Gelişimi
Mersin Psikolog Ramazan Şimşek "Dil, insanın dünyadaki yerini belirleyen ve diğer canlı türlerinden ayrılmasını sağlayan en önemli etkendir" diyor. Konuşma yeteneği yani dil insanın en önemli niteliklerinin başında gelmektedir.
Konuşmak insanın duygularını, düşüncülerini ve isteklerini dışa vurabilmesini ve yaşamını sürdürebilmesine olanak sağlar. İnsanlar gelişimsel olarak biyolojik, nörolojik, psiko-seksüel ve psiko-sosyal gibi birbirini çok yakından etkileyen evrelerden geçmektedir. Bu gelişim ve öğrenme evrelerinin en önemli parçası ise çocukların dil gelişimidir.

> Çocuklarda Dil Gelişimi ve Evreler
Bebekler aslında öncelik olarak konuşmayı dildeki sesleri öğrenmekle birlikte başlarlar. Bir bebek önce esneme ve homurtu şeklinde sesler çıkartır. Bu çıkardığı sesler çocuğun ilerleyen yaşlarda ki tabiat taklidi gibi etkinlikler haricinde asla kullanmayacağı seslerdir. Zaman geçtikçe ve çocuğun gelişimi devam ettikçe bu hırıltı ve homurtular yerini biraz daha anlamlı seslere bırakır. Öncelikle çocuk Agulama dönemine girer. Mersin Psikolog Ramazan Şimşek bu dönemin yaklaşık olarak 4 ila 8 ay süreceğini öne sürüyor. Bu dönemde çocuk sesli ve sessiz harf içeren heceler üretebilir. Yaklaşık olarak 5 aylık iken sessiz harflerin kullanımı ve ses taklidi, 11. ayda ise kelimeleri taklit etmeye başlar. Taklit davranışı bebeğin dil gelişimi ve sosyal becerilerini kazanması için çok önemli bir etkendir. Normal bir gelişim gösteren çocuklar ilk olarak anlamlı sözcükleri çıkarma gereksinimi duyarlar. Zamanla çocuklar bu ses çıkarma davranışını arttırır. Sonraları genellikle ilk yılın sonuna doğru, kelimeler kullanmaya başlanır. Fakat bu kelimeler yetişkinlerin anlayacağından çok çocukların kendi seçtikleri özel kelimelerdir ve genelde tek bir kelimeden oluşur. Bu durum 18 aya kadar süren bir devamlılık gösterir.
Çocukların ilk kelimeleri genel olarak anne ve baba için büyük bir olaydır. Ancak bu durum tabikide çocuğun konuşmayı hemen öğreneceği ve ifade edebileceği anlamına gelmez. Çocuk zamanla çevresinde duyduğu kelimeleri öğrenmeye başlar. Özellikle çocuk aynı kelimeleri farklı kişilerden duysa da aynı kelimeler olduğunu kavrayacaktır. Çocuk gelişimine ek olarak duyduğu kelimelerin neyi çağrıştırdığınıda öğrenecektir. Baba dendiğinde erkekleri, kedi dendiğinde hayvanları çağrıştırdığı kavrayabilecektir. Çevresi genişleyen çocuğun dil ve anlama beceriside gelişecektir. Mersin Psikolog Ramazan Şimşek "Çocuklar çoğunlukla iki yaşına gelene kadar tek heceli kelimeler öğrenir" diyor. Çoğunluk olarak 5 yaşına gelmiş çocukta dil gelişimi %80 tamamlanmış olur. Okul eğitimine başlandığında bu gelişim devam edecektir. Ancak bu kısımda dikkat edilmesi gereken nokta, dilin okul ve aile çevresinde düzgün kullanılmasıdır. Eğer telaffuzlar yanlış olursa çocuğun dil gelişimide olumsuz etkilenebilir.

(Bu Mesaj 30-08-2016 12:21 değiştirilmiştir. Değiştiren : Mersin Psikolog.)
23-07-2016 13:36
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS