Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mağaza Bakım Onarım
Yazar Mesaj
mesut78 Çevrimiçi
Senior Member
****

Mesajlar: 360
Üyelik Tarihi: 21-06-2016
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 17
Yaşam Puanı: 354 / 417
Yetenek Puanı: 120 / 1,415
Deneyim: 70 / 100
Mesaj: #1
Mağaza Bakım Onarım
[Resim: mata-logo.png]
Mağaza Bakım Onarım
Mağazalar, son kullanıcı satışı için tesis edilen, genellikle çok geniş alanlarda perakende satış ekipmanlarının kurulu olduğu alanlardır. Tabii çok farklı mağaza çeşidi bulunmakta olup, satışı yapılan ürünlerin çeşidine göre farklı tasarım ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir giyim mağazası ile, yapı marketin tasarımının eş standartlarda olmasını beklemeyiz. Ve elbette mağazalar belirli periyotlarda bakım ve onarıma da ihtiyaç duyacaklardır. Ve bakım onarım faaliyetleri de yine mağazanın vasıflarına göre farklılık arz edecektir.
Mağazalar, müşterilerin satın alma kararlarını etkileyecek pek çok psikolojik faktör dikkate alınarak dekore edilir. Bir mağazanın genel olarak temiz ve bakımlı görünmesi çok önemlidir, zira müşteri satın alma kararı verirken bulunduğu ortamın vaziyetinden ciddi anlamda etkilenmektedir. Burada mağada ne satıldığının önemi yoktur. Genel beklenti bir yapı markette, bir giyim mağazasına göre temizlik ve bakımın çok önemli olmadığı şeklinde olsa da, durum aslında böyle değildir. Ne satıyor olursa olsun Mağaza Bakım Onarım süreçlerini periyodik olarak işleten mağazaların satış hacimler çok daha yüksek olmaktadır.
Mağaza Bakım Onarım özel bir uzmanlık alanı olup, iç mimari ve mağazacılık bilgisine hakim işletmeler tarafından sunulmalıdır. Zira kullanılacak materyalin satın alma algısı üzerinde etkili olacağı, ve her detayın bir müşteriye mal olabileceği bilincinde olmayan tasarımcıların iş ve işlemleri mağaza bakımından zarara yol açabilecektir. Mağaza ekipmanları konusunda deneyim sahibi olmak da bu işlemleri yürütecek olan firma açısından önem arz etmektedir.
Mağazalarda mevcut alanların yeniden dekore edilmesi, sergileme ortamlarının revizyonu ve değiştirilmesi gibi işlemlerin bütünü Mağaza Bakım Onarım işlemleri olarak tanımlanmaktadır.  Esasında herhangi bir alanın dekorasyon ve yeniden düzenlenmesinden farklı işlemler olmasa da, mağazalara özel bir takım niteliklerin tesislenmesi gerektiğinden özel uzmanlık alanı olarak kabul edilmelidir. Örneğin, mağazada raflar nasıl sıralanır,  raf yüksekliği ve rafların arasındaki mesafe ne kadar olmalıdır, atıl alan ne şekilde değerlendirilir, sınırlı alanda yerleşim nasıl yapılır gibi hususlar üzerinde bilgi sahibi olmayan dekoratör doğru sonuçlara ulaşamaz. Ayrıca malzeme tedariği noktasında da bu alanda deneyimsiz firmalar ciddi anlamda zorlanabilirler.
Mağazalar, özel alanlardır. Günde binerce kişinin girip çıktığı, günün çoğunda cihazların çalıştığı, yoğun kirlenme deformasyonun ortaya çıktığı bu alanlarda, aydınlatma, havalandırma ve teşhir standartlarının da en iyi biçimde organize edilmesi gereklidir. Müşteri havasız ve karanlık bir mağazadan satın alma yapmaz. Fakat, bazı mağazalarda konsept gereği loş ışıklandırmalar kullanılır. Elbette bu estetik özelliğin müşteriye diğer unsurlar kullanılarak anlatılması gereklidir. Konsept yanlış anlaşılmazsa, bu tip enstantaneler satışlarda marjinal artışlara dahi sebep olabilecektir. Ancak genel olarak mağazalarda, ürünlerin en iyi biçimde görülmesi ve müşterinin rahat biçimde ürünlere ulaşması esas prensiptir.
Mağaza bakım onarım işlemlerinde, elektrik tesisatı, havalandırma ve ışıklandırma sistemi varsa müzik sistemi ve kapalı devre anons sistemi, güvenlik kamera ekipmanları, yangın güvenliği ekipmanlarının sağlanması, kaçış yollarının güvenliğinin sağlanması, kanunda belirlenen iş sağlığı ve güvenliği unsurlarının eksiksiz biçimde yerine getirilmesi gibi konulara dikkat edilmelidir. Mağazalarda kamu sağlığı ilkelerine göre ruhsatlandırma yapılır ve yönetmeliklere uygun olmayan işlemler mağaza sahibine direkt olarak sorumluluk yüklerken, ruhsat iptallerine ulaşan sonuçları olabilir. Bu nedenle, Mağaza Bakım Onarım işlemlerini uzman ekipler ve sistematik çalışan mimarlık ofislerine teslim ediniz. Sistemli çalışılan, yönetmelik ve yenileme projelerine uygun biçimde mimar denetiminde devam edecek Mağaza Bakım Onarım işlemlerinin sonuçları hem faydalı, hem de kanunen hiçbir riski barındırmayan işlemler olacaktır.
22-07-2016 12:31
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS