Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Limited Şirket Nasıl Kurulur?
Yazar Mesaj
krmshmt384 Çevrimdışı
Junior Member
**

Mesajlar: 4
Üyelik Tarihi: 31-12-2015
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 1
Yaşam Puanı: 0 / 5
Yetenek Puanı: 1 / 27
Deneyim: 21 / 100
Mesaj: #1
Limited Şirket Nasıl Kurulur?
Merhaba değerli ziyaretçilerimiz. Sizler için hazırlamış olduğumuz Limited Şirket Nasıl Kurulur, Kuruluş Maliyeti, Gerekli Evraklar? adlı yazımızda, limited şirket kuruluşu, limited şirket nasıl kurulur, limited şirket kurmak, limited şirket kuruluşu maliyeti, limited şirket kurmak için gerekli evraklar başlıklarını ele alacağız.

Öncelikle Limited şirket kurma girişiminde bulunduğunuz için sizleri tebrik ediyoruz. Limited şirketinizi kurarken sizlere vereceğimiz bilgiler çok işinize yarayacaktır.

Limited Şirket Nedir?

Limited şirket kuruluşu denildiğinde hemen akla ortaklık içeren şirket bilgisi geliyor. Bu tanım doğru olsa da tek başına limited şirketi ifade etmek için yeterli değildir. Limited şirketler minimum 10 bin TL sermaye ile ve en az 1 ortakla kurulabilir. Limited şirket kurarken en fazla 50 ortaklı olarak kurabilirsiniz. Yasaların izin verdiği her alanda faaliyet gösterebilir. Fakat sigortacılık ve bankacılık hizmetleri sunamazlar.

Limited Şirkette Bulunması Mecburi Birimler

Genel Kurul

Limited şirketlerde mutlaka genel kurul olmak zorundadır. Genel kurul, Limited Şirket ortaklarının genel haklarını, şirketin idari durumunu ve mali durumunu görüştükleri genelde 3 ayda bir düzenlenen toplantılardır. Genel kurulda ortaklar yeni fikirlerini ortaya sürebilir, ya da yeni planlamalar hakkında bilgi alışverişinde bulunabilirler.

Yöneticiler

Genel kurul tarafından, şirketi temsil ve idare etmekle görevlendirilen müdürlerdir. Atamalar genel kurul toplantılarında yapılmaktadır.

Limited Şirket Kurma Avantajları – Dezavantajları

Limited şirket kurmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır.

Avantajları

Ortak Sayısı
Limited şirketleri, şahıs şirketlerinden ayıran en belirgin özellik ortaklık yapısıdır. Ortaklıklar sayesinde dilerseniz şirketinize ortaklar kabul edebilir ya da şirketinizin bir kısmını farklı şirketlere pazarlayabilirsiniz.
Prestij
Limited şirketler, şahıs şirketlerine nazaran daha kurumsaldırlar. Banka, sigorta ve resmi dairelerce daha prestijli görünerek, Limited şirketlere daha toleranslı davranılmaktadır.
Vergi
Limited şirket ortakları sabit vergi avantajlarından faydalanabilmektedir.
Dezavantajları

Kapatma Aşamasındaki Zorluklar
Limited şirketleri kapatmak, şahıs şirketlerini kapatmak kadar kolay değildir. Süre bakımından oldukça uzun sürebilmektedirler. Devletin yetkili birimleri tarafından defalarca kez inceleme sonrasında, herhangi bir borç, yasa dışı faaliyet olmaması durumunda tasfiye süreci başlatılır
Defter Tutma Masrafı
Limited şirketlerde defter tutma ücretleri şahıs şirketlerine nazaran oldukça yüksektir. Şirketinizin büyüklüğü ve faaliyet alına bağlı olarak 600 ila 2000 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir.
Limited Şirket Kurmak İçin Gerekli Evraklar

Limited şirket kurmak, şahıs şirketi kurmaya nazaran biraz daha uzun sürmektedir ve limited şirket kurma evrakları doğal olarak biraz daha fazladır.

Limited Şirket Kuruluş Evrakları

Limited şirket için hazırlanmış sözleşmenin 3 suret olarak noterden tasdik edilmiş hali
Limited şirket kurulumu için mali müşavire verilecek olan vekâletname
İmza beyannamesi (sirküleri)
Yapmayı düşündüğünüz işlem hacminin ¼’ünün (dörtte birinin) bankaya yatırılması ve dekontu
Limited şirket kurulduğunda gerekli olan defterlerin tasdik edilmesi için hazırlanması
Limited Şirket Kurma Maliyeti

Limited şirket kurma maliyeti, şirketi kuracağınız il ve ilçeye göre değişkenlik göstermektedir. Çünkü yaptığınız iş ve dükkânın metrekaresine bağlı olarak ruhsat ücretleriniz değişkenlik gösterebilir.

Genel olarak 3,5000 ila 5.000 TL arasında bir rakam çıkmaktadır. Bu rakama şirket sermayesi olan minimum 10.000 TL’de eklendiğinde 13.500 ila 15.000 arası bir meblağ ortaya çıkıyor.

Genel olarak bu yazımızda sizler için, limited şirket kuruluşu, limited şirket nedir, limited şirket kurmak, limited şirket kuruluş maliyeti, limited şirket kurmak için gerekli evrakları ele aldık. Umarız hazırlamış olduğumuz yazı size kolaylık sağlayıp, şirketinizi sorunsuzca kurarsınız.

Kaynak: limited şirket kuruluşu
03-04-2016 17:27
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS