Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Klima Modelleri
Yazar Mesaj
tank Çevrimdışı
Posting Freak
*****

Mesajlar: 1,431
Üyelik Tarihi: 14-11-2014
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
1 Mesajına, 1 Teşekkür edildi.

Seviye: 32
Yaşam Puanı: 785 / 785
Yetenek Puanı: 477 / 6,359
Deneyim: 42 / 100
Mesaj: #1
Klima Modelleri
[Resim: logo.png]

Klima Modelleri

Klima köken olarak iklimlendirmeden gelen bir kelimedir. Klima denince sadece soğutma olarak algılanmaması gereken büyük bir sektör ve bilim dalıdır. Amaç belli bir ortamın istenen hava sıcaklığına ulaştırılması ve sıcaklığın korunmasıdır. Teknolojik gelişmelerin en önemli olanı herhalde klimadır. Çünkü istenilen sıcaklık veya soğukluk ortamının oluşturulması için gereken kurulum ve teçhizat tam bir mühendislik harikası.

Farklı yerlerde farklı türlerde klimalar kullanılmaktadır. En yaygın olanı ev ve iş yerlerindeki ısıtma ve soğutma işlemleri için kullanılır. Ticari alanda bozulmaması ve saklanabilmesi için belli besinlerin soğuk hava depolarında saklanması işi oluşmuştur ve hayatımıza büyük kolaylıklar getirmiştir. Aslında buzdolabı, soğuk hava deposu, ev tipi ve sanayi tipi klimalar hepsi birer klimadır.

Ana tema olarak soğutucu ve ısıtıcı etkisi olan gazların borular içerisinde gezdirilerek ısınan ya da soğuyan boruların rüzgâr yardımıyla kapalı ortama sıcaklığını aktarma işidir. Bu sayede kapalı bir ortamda hava kaçağı olmadan daha hızlı sonuç alınabiliyor ve daha az enerji harcaması gerçekleşiyor. Merkezi ve büyük yapılarda ise yine merkezi bir soğutma sistemiyle klima kullanımı sağlanmaktadır.

Soğuk hava depolarında ise büyük makinalar yardımıyla soğutma yapılmaktadır. Kısaca her alanda farklı iş ve kullanım teknikleriyle hayatımızın her alanında yer etmiştir. Yiyeceklerimizi bozulmadan korumaya, ferah bir yaşam ortamına, rahat bir iş ve çalışma ortamına ön ayak olmuştur. Hatta bazı sıcak dünya ülkeleri klimasız kamu kurumları bulundurmamakta ve ülkenin tamamında klima kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Çünkü kontrol edilemeyen soğuk ve sıcak bütün hayatı felç edecek konumdadır.

Bizler de bu büyük buluşun değerini bilerek kullandığımız klimaları iyi bir şekilde kullanmalı gerekli bakımlarını ve temizliklerini yapmalıyız. Aksi takdirde bize kolaylık sağlayan bu alet hastalıklara sebep olabilir. Filtre temizlik ünitesi odadaki havanın içerisindeki toz zerreciklerini tuttuğu için belli aralıklarla temizlenmezse bu tozları bize geri iade edecektir. Buda makinanızın daha çok enerji sarf etmesine ve sağlıksız bir ortam oluşturmasına sebep olacaktır. Bugün tüm dünya klimasız bir ortam düşünemez hale geldiğini göz önünde bulundurun ve ne kadar gerekli olduğunu lütfen araştırın.

Kaynak: http://www.kombiklimashop.com

kombiklimashop.com
19-11-2014 16:15
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS