Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kitap Tanıtımı: Dua - Kutsal mı, Bilimsel mi?
Yazar Mesaj
seo1234seo Çevrimiçi
Posting Freak
*****

Mesajlar: 2,638
Üyelik Tarihi: 14-05-2015
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 41
Yaşam Puanı: 1,001 / 1,001
Yetenek Puanı: 879 / 6,642
Deneyim: 4 / 100
Mesaj: #1
Kitap Tanıtımı: Dua - Kutsal mı, Bilimsel mi?
[Resim: Wk0GaN.jpg]

Kitap tanıtımı

Dua - Kutsal mı, Bilimsel mi?

Okuyan Us Yayınevi

Yazar

Uzm. Psk. Evren HOŞRİK

Din psikolojisi üzerine çalışan bir psikoloğun kaleminden duanın kaygılarımızda, depresif duygularımızda, stresle tutuştuğumuz amansız kavgamızda, ayrıca çeşitli fizyolojik rahatsızlıklarımızda nasıl bir rolü olduğu anlatılıyor bu kitapta… İpucu vereyim: Genelde hep mistik ya da dini metinlerde rastladığımız inancın ve güvenin, bilimsel açıdan da sandığımızdan çok daha güçlü bir şey olduğu yüzümüze çarpıyor.
Konusunda ilk kez basılan “ Dua - Kutsal mı, Bilimsel mi?” çılgın ve keyifli kitaplarıyla öne çıkan Okuyan Us yayınevi farkıyla okuyucuyla buluşturulmuş. Yazar danet bir dil ve akıcı bir üslup kullanmış.
Kitapta ilginç bulacağınızı düşündüğüm bazı konular ve sorular şöyle:
Duanın hastalıklar üzerindeki psikolojik etkileri neler?
Nazar, beddua ve büyü inancı insanı ne düzeyde nasıl etkiliyor?
Pygmalion etkisi nedir, yani aslında fallar, falcılar bizim hayatlarımızı istemediğimiz şekilde mi değiştiriyor?
Bir duayı,belli bir sayıda okumak mı gerekir?
Kitabın en ilginç kısımlarındaysa, Türkiye’de “cin çarpması”, batılı ülkelerde ise “şeytan çarpması” şeklinde adlandırılan fenomenin psikolojik alt yapısını güçlü bir şekilde ortaya koyduğu sayfalar... Aynı şekilde büyüye olan bakışınızı da etkileyecek açıklamalara rastlıyorsunuz.
Bu kitabın duaya karşı bir reddiye olmadığı aksine, pek çoğumuzun inancının bir parçası olan duanın ruh sağlığımızı ve davranışlarımızı nasıl etkilediğini açıklamaya çalıştığı anlaşılıyor. Yine, duanın bir plasebo gibi rol oynayarak kaygı, depresyon gibi psikolojik sorunlarda hatta onkolojik rahatsızlıklarla baş etmede nasıl bir etkisinin olduğunu ortaya koyarken, Tevrat, İncil ve Kur’an’ın bu konudaki yaklaşımını da ortaya koymayı ihmal etmemiş.
Arka kapakta ise yazara dair şu bilgiler mevcut: Uzman Psikolog Evren Hoşrik’in, Din Psikolojisi Anabilim dalında doktora eğitimini sürdürmektedir. Yazarın, bu kitabını doğuşunu sağlayan"Dua ve Plasebonun Siğiller Üzerindeki Etkisi" konulu tezine, Türk Sosyal Bilimler Derneği tarafından derece verilmiş. Kutsal mı, Bilimsel mi? Dua, Hoşrik'in üçüncü kitabıdır.

Yazarın web sayfası ve blogu: http://evrenhosrik.com/
16-03-2016 23:47
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS