Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kerkaporta
Yazar Mesaj
sihirlikupalar Çevrimdışı
Junior Member
**

Mesajlar: 3
Üyelik Tarihi: 10-04-2016
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 1
Yaşam Puanı: 0 / 2
Yetenek Puanı: 1 / 10
Deneyim: 10 / 100
Mesaj: #1
Kerkaporta
Unutulan Kapı: Kerkaporta

Fatih Sultan Mehmet gece yarısından sonra, saat birde hücum işaretini verir. Her türlü silah, merdiven, ip ve kargılarla donatılmış yüz bin asker, dalgalanan görkemli sancakları eşliğinde hep bir ağızdan uAllah... Allah... Allah..." diye haykırıp surlara saldırırken, mehteranların çaldığı trampetlerin gümbürtüsü, öttürdükleri boruların şamataları, davulların, çembaloların, flütlerin ve zillerin kulakları sağır eden o keskin ahengiyle insan feryatları ve top gürleyişleri birbirine karışır, güçlü bir kasırga gibi göklere yükselir. Kalın surlara karşı önce, başıbozuk diye adlandırılan acemi birlikler acımasızca sürülür. Bunlar yarı çıplak bedenleriyle yalnızca Sultan'ın düşmanı yanıltma planına yardımcı olmak için görev başındadırlar.

Böylece, düşmanın önceden zayıflatılması sağlanacak ve daha sonra da asıl kuvvetler savaşa sokulacak ve son, kesin darbe vurulacaktır. Hiç savaş deneyimi olmayan bu zavallı insanlar, sabah karanlığında surlara koşarlar, ellerindeki yüzlerce merdivenle, dalga dalga burçlara tırmanırlar, düşman tarafından her seferinde geri püskürtülseler de, yine de hiç durmadan, tekrar tekrar ileri atılmak zorunda kalırlar. Çünkü geri dönüş yolları kapalıdır. Yalnızca kurban olarak seçilen bu bahtsız insanların arkasında hazır bekletilen asıl birlikler, onları yüzde yüz ölümleriyle sonuçlanacak olan aynı hedefe sürmektedirler. Fakat savunmacılar henüz üstünlüklerini koruyabilmektedirler. Üzerlerine yağdırılan ok ve taş yağmuruna karşın bedenlerindeki zırhları sayesinde hâlâ dimdik ayakta durabilmektedir. Ancak asıl tehlike -Mehmet bunu çok iyi hesap etmiştir- yorgun ve bitkin düşmeleriyle ortaya çıkacaktır. Sırtlarındaki ağır teçhizatlarıyla, durmadan ve tekrar tekrar, kendilerine saldıran düşmanın hafif piyade birliğiyle savaşmaktan ve saldırının yayıldığı ateş hatlarının birinden ötekine koşturmaktan yorgun düşen Bizans Ordusu, bir süre sonra kuvvetlerinin önemli bir kısmını kaybetmek zorunda kalır. İki saatlik bîr çarpışmadan sonra, gün ağarır ve Mehmet'in, Anadolulu askerlerden oluşan yeni saldırı kıtalarına hücum emri vermesiyle savaş bir anda tehlikeli bir boyut kazanır. Çünkü bu Anadolulular disiplinli, iyi eğitim görmüş seçme savaşçılardır.

Bizanslı savunmacılar gibi onlar da zırh giymişlerdir. Ayrıca sayıca üstündürler ve yorgun da değildirler. Oysa Bizanslı ki insanlık tarihinin de gösterdiği gibi, ancak sağlanabilen birlik ve barış ortamları son haddine ulaşan tehlike ânında ortaya çıkıyorlar. İmparator Konstantin, dinlerini, büyük geçmişlerini ve ortak uygarlıklarını korumak zorunda oldukları gerçeğini herkese anlatmak için büyük ve etkileyici bir tören düzenler. İmparatorun çağrısı üzerine, Ortodokslar ve Katolikler, rahiplerve rahip olmayanlar, çocuklar ve ihtiyarlara varıncaya kadar bütün bir halk, bu ayine katılmak üzere bir araya gelirler temizlik yaparlar. Artık hiç kimse tek başına kendi evinde kalabiliyor ne de buna cesaret edebiliyor. En zengininden en yoksuluna kadar herkes, "Kyrie Eleison" duasına katılmak üzere dinî şarkılar söyleyerek, önce iç mahalleleri, sonra da dış surlara kadar bütün kenti dolaşmak üzere oluşturulan bir görkemli alaydaki yerini alır. Kutsal emanetler ve azizlerin resimleri, kiliselerden alınıp konvoyun en önünde taşınır.

Surların neresinde bir gedik açılsa, oraya Müslümanların saldırılarına dünyevi silahlardan daha etkili olacağı düşüncesi ve inancıyla, hemen bu aziz tasvirlerinden birisi asılmaya başlanır. Bu sırada İmparator Konstantin senatörleri, soylu kişileri ve bütün komutanlarını çevresine toplayarak son bir söylevle onları yüreklendirmeye çalışmaktadır. Ancak onun, adamlarına, Mehmet'in yaptığı gibi ganimet sözü vermesi olası değildir. İmparator onlara, şayet bu son ve öldürücü Türk darbesini savuşturacak olurlarsa, Hıristiyanlık ve Batı dünyası uğruna kazanacakları onuru; yenilip düşmana teslim olacak olurlarsa, kendilerini bekleyen tehlikeyi anlatır. Bu tarihsel günün birkaç yüzyıllık bir tarihi belirleyeceğini hem Mehmet hem de Konstantin çok iyi bilmektedirler. Avrupa tarihinin en acıklı sahnelerinden biri, insanlığın hiçbir zaman unutamayacağı çöküş ânının son sahnesi, işte böyle başlamaktadır.

Ölümü bekleyen halk, o zamanlar dünyanın en muhteşem katedrali olarak kabul edilen ve her iki kilisenin barıştığı o tarihsel günden bu yana, gerek Ortodokslar, gerek Katol i kler tarafından yazgısına terk edilen Ayasofya'da toplanır. Soylular, Yunan ve Roma ruhanileri, Cenevizli ve Venedikli askerler ve gemicilere varıncaya kadar bütün bir saray halkı silahlanmış olarak İmparator'un önderliğinde bir araya gelirler.

Onların arkasında, korku ve kaygının yüzlerinden okunduğu, mırıldanan gölgeleri anımsatan binlerce ve binlerce insan, diz çökmüş, başları öne eğik, sessizce ve saygıyla bekleşirler. Üzerlerindeki kubbelerin boşluklarının neden olduğu karanlıkla başa çıkmaya çalışan mumların ışığı, tek bir vücutmuş gibi birleşen ve dua etmekte olan halkı aydınlatmaktadır. Sanki burada Tanrı'ya dua eden Bizans'ın ruhudur.

Patrik güçlü sesini, birlik ve beraberlik çağrısı için yükseltir; koro aynı güçle kendisine şarkılarla yanıt verir. Batı'nın kutsal ve ölümsüz sesi olan müzik, bir defa daha bu eşsiz katedralin kubbeleri altında yankılanır. Daha sonra önce İmparator, ardından da ötekiler dinin koruyucu şemsiyesi altına sığınmak için peş peşe mihrabın önünden geçerler. Coşkuyla okunan dua, bu büyük ve görkemli yapının her yanında, en yüksek kubbelerine varıncaya kadar inlemekte, yankılar bırakmaktadır.
10-04-2016 12:20
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS