Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İfral Turgut'un Gözünden 4 4 4’lük Eğitim Sistemi
Yazar Mesaj
SeOptimizasyon Çevrimdışı
Senior Member
****

Mesajlar: 530
Üyelik Tarihi: 15-09-2015
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 21
Yaşam Puanı: 379 / 505
Yetenek Puanı: 176 / 2,854
Deneyim: 21 / 100
Mesaj: #1
İfral Turgut'un Gözünden 4 4 4’lük Eğitim Sistemi
2012 - 2013 Eğitim Öğretim döneminden itibaren hayatımıza giren ve tüm eğitim sisteminin değişmesine neden olan 4 4 4 eğitim sistemi hakkında pek çok değerlendirme ve yorum yapılmaktadır. Uzun yıllarını eğitimci olarak geçiren ve tüm öğrencilerinin hayranlığını kazanan İfral Turgut Hocamızın 4 4 4'lük eğitim sistemi ile ilgili yorumları, sistemin değerlendirilmesinde oldukça önemli noktaları açığa çıkarmaktadır.
Öncelikle 4 4 4'lük eğitim sisteminin esaslarını hatırlamakta yarar var. Yeni eğitim sistemine göre; ülkemizde zorunlu eğitimin 8 yıldan 12 yıla çıkarılması hedeflenmiş, kesintisiz eğitim vurgusu kaldırılarak ilköğretim 2 kademeye ayrılmıştır. Yani bu sisteme göre artık 4 yıl ilkokul, 4 yıl ortaokul ve 4 yıl lise eğitimi tamamlandıktan sonra ilköğretim diploması alınabilecektir. 4 4 4 sistemi ile birlikte okula başlama yaşı düşürülmüş, seçmeli ders kavramı hayatımıza girmiş ve haftalık ders çizelgelerinde değişiklikler yapılmıştır. Dikkat çeken bir diğer nokta ise; artık okul öncesi eğitime gereken önemin verilmemiş, zorunlu eğitim kapsamına alınmamış olmasıdır. İfral Turgut hocamızın 4 4 4 eğitim sistemi ile ilgili en çok üzerinde durduğu nokta ise okula başlama yaşının düşürülmüş olmasıdır.
4 4 4 eğitim sistemi ile kaş yapalım derken göz çıkarıldığını düşünen hocamız, görüşlerini şu şekilde ifade etmektedir. 'Eğitimin ve okula başlamanın elbette bir yaşı olmalıdır ve vardır da. Ancak bu yaş, siyasi zihniyete, politik beklentilere ve ehliyetsiz yönlendiricilere göre değişkenlik göstererek mizah konusu haline getirilmemelidir'. Değerli İfral Turgut Hocamızın da belirttiği gibi okula başlama yaşının düşürülmesi, eğitim sistemine yönelik çok sayıda protestoya da neden olmuştur. 66 ayını dolduran her çocuğun okula başlamasını ön gören sistem, oyun çağındaki çocuğun okula başlatılması anlamına gelmektedir. 4 - 6 yaş arası verilmesi gereken okul öncesi eğitimin çocukların sosyal gelişiminde ve okula hazırlanmasında oldukça önemli bir rol oynadığı hususu gözden kaçırılmamalı ve ancak 72 ayını doldurmuş bir çocuk için ilkokul eğitimi başlamalıdır. Nitekim hocamızın görüşlerinin doğruluğu, uygulamanın başlamasıyla birinci sınıf öğrencilerinin ve öğretmenlerinin yaşadıkları zorluklarla birlikte ispatlanmıştır.
07-05-2016 01:20
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS