Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hemanjiyom
Yazar Mesaj
Mysta Çevrimdışı
Member
***

Mesajlar: 118
Üyelik Tarihi: 29-03-2015
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 9
Yaşam Puanı: 31 / 222
Yetenek Puanı: 39 / 1,552
Deneyim: 89 / 100
Mesaj: #1
Hemanjiyom
Hemanjiyomlar

Hemanjiyomlar bebeklik çağının en sık görülen iyi huylu damarsal tümörleri olup damarların endotel denilen iç çeper hücrelerinde hızlı hücre çoğalması tipik özellikleridir. Hemanjiyomlar bebeklerin %4-5 kadarında görülür.
Kız bebeklerde, prematüre doğanlarda, doğum ağırlığı 1500 gramın altında olanlarda ve beyaz ırkta daha sık görülürler. Hemanjiyomların çoğu kalıtsal değildir. Hemanjiyomlar kanser değildir, hiçbir dönemde kansere dönüşme tehlikesi söz konusu değildir.

[Resim: 6nVr6l.png]

Hemanjiyomlar en sık ciltte olmak üzere, ağız çevresi ve içinde, genital gölgelerde, anüs çevresinde ve daha nadir olarak iç organlarda görülebilirler. Özellikle baş ve boyun bölgesinde daha fazla görülürler.
Yerleşimine göre yüzeyel, derin veya bileşik olarak tanımlanırlar. Hemanjiyomların yarıdan fazlası genellikle deriden kabarık parlak kırmızı renkte olup yüzeyel hemanjiyomlar olarak isimlendirilir ve olgun halinde çileğe benzetilir. Yüzeyel hemanjiyomlara kapiller (kılcal) hemanjiyom, çilek hemanjiyom gibi isimler de verilir, ancak kabul gören tanımlama yüzeyel hemanjiyomdur.

Ciltaltında derinde yerleşik hemanjiyomlara kavernöz hemanjiyom denilse de derin hemanjiyom daha doğru tanımlamadır. Bunlarda üzerlerini kaplayan deri genellikle normal görünse de yüzeye yakınlaştıkça mavimsi bir renk görülebilir.

Bazen hem yüzeyel hem de derin bileşenler birlikte bulunabilir ve bileşik hemanjiyomlar olarak isimlendirilir.

Hemanjiyomlar Nasıl Tedavi Edilir

Çoğu hastada tedavisiz yakın izlem en iyi yaklaşım olsa da belli durumlarda tedavi kaçınılmazdır. Tedavi ve izlem planı yapılırken ailenin düşünce ve duyguları da dikkate alınmalıdır. Klinik olarak uygun olmayan yaklaşımlar için aileye yeterli bilginin de verilmesi gerekir.

Hemanjiyomların nasıl seyir göstereceği, bu tür etkilerin gelişme riskinin ne olacağı, erken müdahale ve tedavi gerekip gerekmeyeceği konuları her bebek için ayrıca değerlendirilmelidir. Bu nedenle hemanjiyomlu bebeklerin erken dönemde görülüp yakın izleme alınmaları gerekir. Hemanjiyoma yönelik girişim veya tedavi kararlarının hastanın ailesi ile beraber ayrıntılı tartışılarak alınması önemlidir.

Daha fazla bilgi için Prof. Dr. Bilgehan Yalçın'ın sitesini ziyaret edebilirsiniz. 
www.hemanjiyom.net
14-07-2016 01:18
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS