Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Güzellik: Peşinden koşmaya değer mi?
Yazar Mesaj
fbacker Çevrimdışı
Junior Member
**

Mesajlar: 3
Üyelik Tarihi: 20-06-2016
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 1
Yaşam Puanı: 0 / 2
Yetenek Puanı: 1 / 9
Deneyim: 10 / 100
Mesaj: #1
Güzellik: Peşinden koşmaya değer mi?
Düşünürler her zaman belli değerler hakkında sorular yöneltirler: Güzellik nedir? Güzel çirkinden nasıl ayrılır? Güzel olanı gördüğümüzde ayırt ederiz. Ünlü heykeltraşların eserleri, film starları, sporcular ve özellikle de top modeller bizim fiziksel güzellik hakkındaki fikirlerimizi belirlerler.

Güzel yüzler ve vücutların da bir modası vardır. Her çağda güzellik tanımı değişir. O halde güzelliğin standardı nedir? İdeal güzelliği temsil eden kişiler nasıl seçilir? Bilimsel araştırmalar bu sorulara cevap vermekte yetersiz kalırlar. Güzellik kolaylıkla fakedilse de onu tanımlamak oldukça zordur. Ancak en azından biliyoruz ki güzellik dengeli oranlarda yatar ve bu da ölçülebilir. Mükemmel denge arayışı ise Antik Yunan’dan, Rönesans’a ve oradan günümüze kadar uzanan bir süreçtir. Leonardo da Vinci’nin çizimleri rönasans döneminin ideal güzelliğini temsil etmekteydi.
Güzellik hakkındaki teorilerden birisi herhangi birine haz vermeyen birşeyin güzel olamayacağını söyler. Duyularımız ise arzu edilen birşey bulduğunda algımız keyif,haz, memnuniyet olmaktadır. O zaman belki de şunu söyleyebiliriz .“ Arzu edilen güzeldir”.
Aslında ideal güzellik herzaman kişiseldir ve etnik gruplar, inançlar, coğrafik konum gibi dışsal faktörler ile mizaç, hassasiyet, kültür gibi çeşitli içsel faktörlere göre değişmektedir. Her ırk ve kültür değişik zamanlar dilimlerinde kendi güzellik anlayışını oluşturmuştur.

Günümüzde Güzellik

Bügün artık Plastik Cerrahların eski heykel ve resimlere bakmaları gerekmiyor. Çünkü günümüzde güzelliği temsil edenleri gazete ve dergilerde görmek kolay. Global dünyada, reklam endüstrisinin de etkisi ile dinlerin,ırkların veya yaş gruplarının oluşturduğu estetik idealler ortadan kalkmaktadır.Günümüz dünyasında estetik standartlar arasındaki sınırlar hızla yok olmaktadır. Mükemmellik ise top modeller ile tarif ediliyor. Top modeller bize güzelliğin bir çeşidi olarak değil güzelliğin kendisi olarak sunuluyor. Top modellerin güzelliği bir sanatçının hayal gücünden değil, doğru bir genetik kombinasyon, yeterli beslenme ve belirli bir hayat standardının ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Uzun lafın kısası güzelliğin ne olduğu topluma empoze edilmektedir.

Güzellik ve Plastik cerrahi

Plastik cerrahi kendine güveni değiştir mi? Uzun yıllardan beri yapılan araştırmalar estetik operasyon geçiren kişilerin kendilerini daha rahat hissettiğini, sosyal yaşamda daha rahatladıklarını, kendileri ve başkaları için daha az eleştirel olduklarını ortaya koymaktadır.
Sonuç olarak çekicilik ve iyi bir beden algısı ve kendine güven arasında güçlü bir ilişki vardır. Çevrelerindekiler belli belirsiz bir değişiklik fark etseler bile, artan kendine güven duygusu sayesinde hastanın yaşam kalitesi belirgin olarak artar.
Estetik cerrahinin yararı psiko-terapötik olarak da tanımlanabilir. Hastanın anormal olarak bulduğu özellikler değiştirilerek o özelliğin hastada yarattığı sıkıntılar giderilir ve beden algısı iyileştirilir

http://ozgeergun.com.tr

undefined
04-08-2016 17:36
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS