Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
En Kaliteli Çatı Pencereleri
Yazar Mesaj
photoman Çevrimdışı
Member
***

Mesajlar: 120
Üyelik Tarihi: 31-03-2015
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 9
Yaşam Puanı: 29 / 224
Yetenek Puanı: 40 / 1,630
Deneyim: 96 / 100
Mesaj: #1
En Kaliteli Çatı Pencereleri
[Resim: g5noGO.jpg]

Çatı Penceresi alırken nelere dikkat edilmelidir?

Evinize çatı penceresi yaptırırken öncelikle iyi bir araştırma yapmanız gerekir. 24 Nisan 2015 Cuma 14:47 0 0 1 0 Çatı pencerelerimarkaları içinden size en uygun olanı ve içinize sinini yaptırmanız gerekir. Ayrıca, satış ve montaj hizmetini alacağınız firmaya da güvenmeniz gerekir. Çünkü var olan sorunsuz çatınız hasar görecek ve sonra tekrar üzerinde çatı penceresi ilave edilmiş olarak tamir edilecektir. Bu süreç zorludur ve konusunda ehil olmayan kişiler tarafından yapılır ise başınız ağrıyacaktır. Birçok çatı penceresi markasının birçok bayisi vardır. Doğru bayii seçimi önemlidir. Doğrudan ithalatçıdan almak hem fiyat bakımından uyguna gelecektir, hem de servis ve montajı garanti altına almak demektir. Bu yüzden özellikle ithalatçı firmadan bunu tedarik etmek her zaman daha avantajlıdır. Yapı Marketler Bazı yapı marketler, çatı pencereleri diye çatı çıkış kapaklarını satmaktadır. Burada satılan uzak doğu malı çatı çıkış kapakları çatı penceresi değildir. Çatıya çıkmayı sağlayan çift camlı çatı çıkış kapaklarıdır. Çatı çıkış kapakları ve çatı pencereleri tamamen farklı iki sınıftır. Yapı marketlerin bünyelerinde montaj hizmeti bulunmamaktadır. Montaj ustasının dışarıdan taşere edildiği bir sistemde pencerenizde herhangi bir sorun yaşanması durumunda muhataplık sorunu yaşanmaktadır.

Aluminyum ve PVC çatı pencereleri neden doğru ürün değildir?

Çatı pencereieri, çatı ile aynı yüzeyde yatay olarak duran sistemlerdir. Çok değişik şekillerde tasarlanmış olsalar da tüm dünyada kabul görmüş olan pivot açılım sistemi en kullanışlı ve uzun yıllar su almama garantisi verebilen tek modeldir. Pivot açılım yapan çatı pencerelerinin dışında yerinde imalatı yapılan ‘diğer’ çatı pencereleri ile de karşılaşmak mümkün. Bu diğer kısma, PVC çatı penceresi (PVC doğramadan imal), alüminyum çatı penceresi (alüminyum profillerden imal) ve açılmayan pleksi glas polikarbon malzemeden imal çatı pencerelerini dahil edebiliriz. Gerek konu hakkında bilincin çok düşük olması ve konunun profesyonellerini (PVC ustası, çatı ustası v.b.) yanlış yönlendirmesi, gerekse maliyetlerin artması gibi nedenlerle diğer açılım çatı pencereleri tercih edilebiliyor. Yan eteklik kenar dere detayları çözülmemiş ve açılım yapabilen çatı camları uygulamaları maalesef çok sağlıksız neticeler vermektedir. İzolasyonun tüm o ağır yükünün güneşin altında 10 hatta 20 yıl dayanması beklenen silikon-mastik tarzı malzemelere yüklemek hiç de akıllıca değildir. Bunun yerine, suyu tahliye etmek ve çatı kaplama malzemesinin gerçek izolasyon malzemesi olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Günümüzde kil veya beton kiremitlerin en kısa garantisi 30 yıldır. 50 yıl ve üstü veren çatı firmaları bile mevcuttur. Pivot açılım yapan çatı pencereleri, yan eteklik detayları çözülmüş ürünlerdir. Bu sistemlerde önceden fabrikalarda imal edilen çatı pencereleri, yine her bir boyut için üretilen alüminyum eteklikleri ile birlikte kullanılırlar. Eteklikler, hem suyun içeri girmesini engeller, hem de çatı penceresinin dört bir tarafını kaplayarak, imal edilmiş olduğu malzemenin güneş ve su gibi dış etkenlerden korunmasını sağlarlar.

Çatı Penceresi Etekliği kullanılmalı mıdır?

Eteklik kullanımının istisnası yoktur. Sadece metal kenet veya türevi ile kaplanan çatılarda kullanılacak olan çatı pencereleri etekliklerinin 2,4,5 ve 6 no lu parçalarının kullanılması ile izolasyonu sağlanabilmektedir. Yan deresini oluşturacak olan eteklik parçaları da yine çatının kaplandığı malzeme olan metal olduğu için, bazı ustalar çatı pencerelerinin kenar detaylarını baca dibi çözer gibi çözmek isterler. Burada çatı penceresi izolasyonun can damarı olan eteklikler terk edilecektir ve ustanın yapacağı eteklikler devreye girecektir. Hiçbir çatı penceresi üretici firması bu tip uygulama için garanti vermez, veremez. Bu sebeple metal kenet çatılar dahil olmak üzere çatı penceresi eteklikleri her ne durumda olursa olsun, çatı pencereleri çatı pencereleri montajında kullanılmalıdır. Çift açılım çatı penceresi gereklimidir? Bazı çatı pencereleri markaların çift açılım yapan Çatı penceresi üretmektedir. Çift açılım, adı üstünde, hem pivot açılım gerçekleştiren çatı penceresidir, hem de üstten menteşesi ile vasistas açılımı yapan çatı pencereleridir. Pivot açılım her tür çatı penceresinde mutlaka olması gereken bir özelliktir. Çünkü pencerenin kendi ekseni etrafında takla atabilmesi, dıştaki camın içe dönmesi ve kolayca temizlenebilmesi anlamına gelmektedir. Ek özellik olarak kullanılan vasistas açılımı ise özellikle düşük tavan yüksekliğine sahip çatı aralarında, kullanım hacmini artırmakta işe yarayabilir. Ancak bu da çok kısıtlı bir hacmin sadece cam açıkken kazanılması anlamına gelir. Bunun dışında teras etkisi olabilecek ve boy hizasında ayakta durulduğunda manzara izlenebilecek yerlerde kullanımı daha doğrudur. Ancak, çift açılım özelliği olan çatı penceresi fiyatları son derece pahalıdır. Bu yüzden çok fazla kullanamayacağınız bir özellik için cebinizden yüklü bir miktar paranın çıkması sizi üzecektir.

Çam ağacı çatı pencereleri özellikleri nedir?

En çok sorulan sorulardan biri de çatı penceresinin imal edildiği çam ile ilgili sorulmaktadır. Çam ağacı, İskandinavya ülkelerinde endüstriyel olarak üretilen bir ağaç türüdür. Kesinle doğal olarak yetişen çam ağaçlarına zarar verilmez. Bu konuda The Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC) sertifikasına sahip ürünler tercih edilmelidir. PEFC, orman sertifikası onaylama programı olarak bilinen, devletlerden bağımsız hareket eden ve kar amacı gütmeyen uluslar arası bir kurumdur. PEFC sertifikasına sahip olan tüm çatı penceresi markaların kullandığı ahşap kısımlar kontrol edilmiştir. Kullanılan tüm ağaçlar, seri numarasına sahiptir ve imalatın tüm aşamalarında takip edilebilir. Şu anda PEFC sertifikasına sahip olan çatı pencereleri markaları Balio ve Velux çatı pencereleridir. Diğer çatı pencereleri markalarında bildiğimiz kadarı ile herhangi bir denetim söz konusu değildir. Çatı pencereleri, montajlarının tamamlanması itibari ile sürekli güneşe maruz kalırlar ve zamanla renkleri kızarır. Üstünde imalat sırasında atılan iki kat şeffaf vernik bulunsa da zamanla bu vernikler kabaracak ve çatı pencerenize bir ahşap bakımı yapmanız gerekecektir. Ahşap bakımı yapımı ise son derece basittir. Su zımparası ile kabaran yerler zımparalanır. Yüzey hafif nemli bir bezle silinir ve toz kaldırılır. Daha sonra kağıt bantlar ile boyanmasını istemediğiniz yerler kapatılır. Sonrasında fırça ile isterseniz vernik, isterseniz boya (sprey boya olabilir) ile çatı pencerenizi dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Çatı penceresi ilk monte edildiğinde üstünde bulunan desen sadece size özel bir desendir. Ağacın kesilme açısı ve kendi karakteristik deseni bunu size sağlar.
25-04-2015 16:30
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS