Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 2 Oy - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Domain Değerlendirmeleri - Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Yazar Mesaj
domain Çevrimdışı
Junior Member
**

Mesajlar: 2
Üyelik Tarihi: 22-10-2014
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
2 Mesajına, 3 Teşekkür edildi.

Seviye: 1
Yaşam Puanı: 0 / 0
Yetenek Puanı: 0 / 5
Deneyim: 2 / 100
Mesaj: #1
Thumbs Up Domain Değerlendirmeleri - Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
4 Harf Karakter Domain Değerlendirmeleri ve Alırken Nelere Dikkat Edilmeli permalink
4 Harf Karakter Domain Değerlendirmeleri ve Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
3 ve 4 Harf / Karakter domainler ile ilgili detaylı, aydınlatıcı bir makalenin bulunmadığı dikkatimi çekti. Bu konuda az da olsa bildiklerimi paylaşmak istiyorum. Makale uzun süren araştırmalarımın bir ürünü olduğu için alıntı yaparken lütfen isim veriniz..

* Neden 4 harfli domainler?

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Kısa karakterli domainler akılda kalıcıdır ve bir çok kurum ve kuruluşun kısaltmaları olabilmektedirler. Nette bir projenin tutabilmesi için en önemli parametre site isimidir. İsim ne kadar kısa ve akılda kalıcı olursa kullanıcıların siteye ulaşımı ve tekrar gelme sıklıkları artacaktır. Zaten büyük projelerin isimlerinin kısa ve net olduklarını siz de göreceksiniz:

Kısaltmalar:
Tck (Türk Ceza Kanunu)
Tbmm ( Türkiye Büyük Millet Meclisi)

Akılda kalıcılık:

Msn.com
Bing.com
Sedo.com
Google.com
Yahoo.com
Mynet.com
Hsbc.com

Bunun yanında az bulunan herşeyin belli bir değeri vardır. Bunu somut bir örnekle nitelendirecek olursak elmas doğada çok az bulunan bir madendir ama yapı olarak kömüre çok benzemektedir. Fakat kömüre göre değerini kıyaslayacak olursak büyük bir fark ortaya çıkacaktır. Aynı şekilde 3-4 karakterli domainler için de durum bundan ibarettir. Herhangi bir domain uzantısında (com, net, org vb..) toplamda 456.976 adet 4 harf domain bulunmaktadır. Bunu milyonlarca internet kullanıcısına oranlarsak bu domainlerin talep edilmelerinin nedeni açıklığa kavuşacaktır. Şu anda alınabilir durumda boşta hiç 3 harf , 3 karakter ve 4 harf com domain bulunmamaktadır. Özellikle 3 harf com domainlerin değerleri binlerce doları bulabilmektedir.
Günümüzde halen kötü harf içermesi koşuluyla 20-25 dolar civarına 4 harf com domainler alınabilmektedir.

.Net uzantısına bakacak olursak boşta 3 harf domain bulunmadığı gibi minimum taban fiyatı 500-600 dolar civarındadır. Aynı şekilde 3 karakter net domainlerde ise boşta domain yok denecek kadar az sayıdadır ve boşa düşen domainler kısa sürede alınmaktadır. Bu nedenle harf kalitesi göz önünde bulunarak 3 karakter net domainleri almakta fayda görüyorum. Geleceğe yatırım diye tabir ettiğimiz 4 harf net domainlerde ise şuan için durum 456.976 domainden 217.433 adeti boştadır. Krizin etkisi ile 2009 yılı başlarında alımlarda büyük bir düşüş gözlemlendi ve halen toparlanma sürecine giremedi. Fakat ilerleyen zamanlarda aynı com domainlerdeki süreç gibi aşama aşama bu domainler de sahiplerini bulacaklar. Şu an için anlamlı veya kombinasyonlu (cvcv, vcvc, xxyy vs.. makalenin devamında anlatımı yapılacaktır..) 4 harf net domainler dışında alım yapılmasını çok tavsiye etmiyorum ama vakit varken yatırımları gerçekleştirmek gerekiyor.

İlerleyen günlerde internet kullanıcı sayılarının artması ve genç nesil diye tabir ettiğimiz internet kullanıcılarının da sektöre girmesiyle bu domainlerin değeri giderek artacaktır. Makalenin devamında istatistikler ve harf kaliteleleri ile ilgili geniş bilgi verilecektir.

* Hangi domain uzantılarına yatırım yapılmalıdır neden?

Kısa harf / karakterli domainlerde uzantı tercihi com yada net olmalıdır. Bunun nedeni ise pazar payının büyük bir kısımını bu uzantılar almaktadır. Dünya çapında ortalama kayıt edilme ve kullanma kapasitelerine göre oranlar:

.com - 70 %
.net - 18 %
.org - 5 %

Bu oranlar kesin değerler olmayıp yaklaşık değerlerdir.

* Kısa domainlerde harf kalitesi ne demektir? Hangi harfler değerlidir?

Aslında kaliteli harf tabiri çok uygun olmamakla birlikte bir dilde kelimelerin içerisinde en fazla geçen harf kaliteli harf olarak tabir edilmektedir. Bu dilden diler farklılık gösterebilmektedir. Örneğin Türkçe açısından incelersek qwx gibi harfler alfabemizde bulunmadığı için Türkçe ye göre bu harfler değersizdir. Fakat farklı dillerde ise kullanımına göre değer kazanabilmektedir. Harf kalitelerini değerlendirirken uluslararası domainciler arasında kabul görmüş harflere bakmamızda fayda var. Bunlar ile ilgili en net veri Pagan arkadaşımızın araştırmalarından faydalandığım aşağıdaki tablodur: ( Yeri gelmişken kısa karakterli domainler konusunda oldukça bilgili bir arkadaşımız olduğunu belirteyim. Ben bu işlere başlamadan önce kendisi bu sektördeydi desem yeterlidir sanırım )

--------------------------------------------------------------------------------
süper değerliler : (super premium)
eioacs
--------------------------------------------------------------------------------
değerliler: (premium)
rtpbnmdl
--------------------------------------------------------------------------------
düşük kalite değerliler : (low quality premium)
fgh
--------------------------------------------------------------------------------
orta :
uk
--------------------------------------------------------------------------------
orta-değersiz :
wjv
--------------------------------------------------------------------------------
değersizler : (non-premium)
qyxz
--------------------------------------------------------------------------------

Bu tabloya göre hareket edersek 4 haneli domainleri değerlerine göre şöyle sıralayabiliriz :

4 Harfi de Süper Premium Ör: Seca
3 Süper 1 Normal Premium Ör: Tacs
4 ü de Süper yada Normal Premium
3 ü Süper yada Normal Premium 1 i Low Quality Premium
1 den fazla Low Quality gerisi Premium

3 Premium 1 k yada u
2 Premium 2 tane k yada u

3 Premium 1 kalitesiz
2 Premium 2 kalitesiz
2 den fazla kalitesiz

Harf içeren domainler olmak üzere bir sıralama yapabiliriz. Bu sıralama anlamı olmayan 4 harf domainler için kullanılan bir kombinasyon sırasıdır. 4 Harf com ve net domainlerde kişisel önerim qwxj harflerinden uzak durmanız yönünde olacak.

qwyjzxv gibi harfler içeren 4 harf .com domainlere yatırım yapmaktansa kaliteli ve belirli kombinasyonlarda olan 4 harf net domainleri kayıt etmek daha avantajlı görünüyor!!

2011 Pagan dostumuzun yeni çalışmasınıda eklemeden edemeyeceğim:

Domainler de Harf Kalitesi ve Değeri
Harf ===> 100 üzerinden değeri

değer sırasına göre

e======>100
a======>91
i======>84
r======>83
s======>81
t======>80
o======>80
n======>76
l======>64
c======>57
d======>45
u======>44
m======>42
p======>39
h======>38
g======>38
b======>29
y======>27
f======>24
w======>20
v======>20
k======>19
x======>6
j======>6
z======>5
q======>3

Harf sırasına göre :

a======>91
b======>29
c======>57
d======>45
e======>100
f======>24
g======>38
h======>38
i======>84
j======>6
k======>19
l======>64
m======>42
n======>76
o======>80
p======>39
q======>3
r======>83
s======>81
t======>80
u======>44
v======>20
w======>20
x======>6
y======>27
z======>52007 yılında da domainler de harf değeri olarak bir çalışma yapmıştım sonrasında bir çok sitede bu çalışmam kullanılmıştı. Gelişen domain piyasasında harf değerleri de her geçen gün değişmektedir. En azından yılda 1 kez yenilemem gereken bu değerleri biraz ihmal etmişim. 4 yıl sonra yeniliyoruz. Neyse geç olsun güç olmasın

Şimdi tabii ki bu puanlamayı neye göre verdiğimi merak ediyorsunuzdur. Tıpkı 4 yıl önce yaptığım gibi bugünde 3.800.000 domain kayıtlı olan bir liste üzerinde yaptığım çalışmada her harfin kaç domainde geçtiğini hesaplayıp ona göre puanladım. Bu listede tüm dillerden domainler var. (IDN hariç)

Bundan sonra kolay olsun diye sayılardan 3 tane sıfır atıp yerine K koyacağım. K=1000 demektir. Mesela 300 bin derken 300k yazacağım. 3 milyon derkende 3.000k.

“e” harfi 3.800k domain içinde 2.810k domain de bulunmaktadır. En çok bulunan harf “e” harfidir. Bu nedenle “e” harfine 100 puan verdim. “q” harfi ise 3.800k domain içinde sadece 89k domainde bulunmakta ve en az bulunan harftir. Basit bir orantı ile e harfi 100 ederse q harfi 3 eder değerini buldum.(küsüratlarla uğraşmadım sayıları yuvarladım.)şimdi bir de isterseniz 4 yıl önceki çalışmamla bunu karşılaştıralım :

4 yıl önce demişim ki :

//////////////////////////////////////////////////

süper değerliler : (super premium)eioacs

değerliler: (premium) rtpbnmdl

düşük kalite değerliler : (low quality premium)fgh

orta : uk

orta-değersiz :wjv

değersizler : (non-premium)qyxz

//////////////////////////////////////////////////karşılaştırma olarak dikkatimi çeken “c” harfi biraz değer kaybetmiş. “r” ve “t” harfleri daha önce süper dediğim bazı harfleri geçmişler. “b” harfi ciddi değer kaybına uğramış. “u” harfi bir çok harfi geçmiş tekrar. değersiz dediğim “y” harfi şuan f harfini bile geçmiş.2011 yılı için domainlerde ki harf kalitesi budur , bu yıl içinde oluşacak değişimlere domainlerin değeri bir kaç puan oynayabilir yani üstteki tüm değerler +-5 yapabilirsiniz.

Ancak 1 yıl sonra bu listeyi yenilemek gerekir, şimdi bazı arkadaşlar itiraz edebilir harf bu nasıl değer kaybeder yada nasıl değer kazanır , yıllardır var olan harf bu diyecektir ama internet dünyası böyle değil. Her yeni site her yeni icat harflere değer katmaktadır. Mesela en değersiz dediğimiz j ve z harflerini ele alalım ve bir an düşünün ki Jaza diye bir oyun çıkıyor ve çok tutuyor tüm dünyada oynanıyor. Bu popülarite sonucunda bir çok içinde Jaza geçen domain alınır ve ”j” “z” ve “a” harfleri müthiş bir prim yapar.

Son olarak yabancı forumlarda genelde domainlerde ki harfler ikiye ayrılır. Premium ve non-premium

premium harfler : eioacsrtpbnmdlfgh

Bu kısım Dblog dan alıntıdır..


* 4 Harf Domainlerde Kombinasyon Kavramı Nedir? Hangi kombinasyonlar tercih edilmelidir?

Kombinasyon dediğimiz olay aslında domainlerin harf ve hece yapıları ile doğrudan orantılıdır. Bunu aşağıda örnekler ile açıklayabiliriz.

Özellikle 4 harf net domainlerde halen kaliteli kombinasyonlarda boşta domainler bulunabildiği gibi zaman zaman boşa da kaliteli domainler düşmektedir. Farzedelim bulduğunuz 2 farklı kombinasyonda kararsızlığa düştünüz ve bir tercih yapmanız gerekiyor. İşte bu noktada önem sırasına göre aşağıdaki tablo yardımınıza koşuyor Tabi ilk öncelik harf kalitesi olmak koşulu ile ikinci adımda aşağıdaki tablomuz geliyor:

Sesli Harfler: A E O I U

C Sembolu sessiz harfi
V Sembolü sesli harfi
X ve Y ler ise birbiriyle aynı harfleri sesli yada sessiz olabilmek kaydıyla göstermektedir..

CVCV.net sessiz sesli sessiz sesli Örnek: hece.net sedo.net gemi.net
VVVV.net sesli sesli sesli sesli Örnek: aeoi.net, auea.net
VCVC.net sesli sessiz sesli sessiz Örnek: okul.net onur.net
YXXX.net Örnek: dnnn.net zooo.net auuu.net
XXXY.net Örnek: nnno.net mmml.net bbbc.net aaaz.net
XXYY.net Örnek: ccnn.net bbyy.net aatt.net
XYYX .net Örnek: reer.net laal.net ebbe.net
XXYX.net Örnek: ffdf.net mmkm.net
XYXX.net Örnek: dgdd.net loll.net

Not: Y harfi bazı domainciler tarafından sesli harf olarak kabul görsede uluslararası boyutta ne sesli ne de sessiz harf olarak kabul görmektedir. Cümle içerisindeki anlamına göre değerlendirildiği gibi kombinasyonlarda V yani sesli harf olarak değerlendirilmesi yanlıştır. Örneğin hapy domainini kombinasyon olarak gösterdiğimizde CVCV olarak göstermek yerine CVCY olarak göstermek daha doğru bir gösterim olacaktır. Zaten CVCY domainlerin fiyatları hiç bir zaman özel bir anlam yok ise cvcv değerine ulaşamamaktadır..

4 harf domainler için araştırmamızı biraz daha detaylandıralım. Toplamda 456.976 adet 4 harf domain kombinasyonu mevcut. Bunların da içeriğine göre bir değerlendirmesini yaparsak;

Tipi: Adeti: Oran: (c: sessiz v: sesli harf)
CCCC 160,000 35.01
VCCC 48,000 10.5
CVCC 48,000 10.5
CCVC 48,000 10.5
CCCV 48,000 10.5
CVCV 14,400 3.15
VCVC 14,400 3.15
CVVC 14,400 3.15
VCCV 14,400 3.15
VVCC 14,400 3.15
CCVV 14,400 3.15
CVVV 4,320 0.95
VCVV 4,320 0.95
VVCV 4,320 0.95
VVVC 4,320 0.95
VVVV 1,296 0.28


Harf kalitesine göre değerlendirirsek: (p: premium w: kötü)
Tipi: Adeti: Oran:
PPPP 83,521 18.28
PPPB 117,912 25.8
PPPW 58,956 12.9
PPBB 62,424 13.66
PPBW 62,424 13.66
PPWW 20,808 4.55
PBBB 14,688 3.21
PBBW 22,032 4.82
PBWW 11,016 2.41
PWWW 1,836 0.40
BBBB 1,296 0.28
BBBW 2,592 0.56
BBWW 1,944 0.42
BWWW 648 0.14
WWWW 81 0.017

Rare ye göre yani tekrarlayan aynı harflere göre değerlendirirsek:

Tipi: Adeti: Oran:

XXXX 26 0.0057
XXYY 650 0.14
XYXY 650 0.14
XYYX 650 0.14
LXXX 650 0.14
XLXX 650 0.14
XXLX 650 0.14
XXXL 650 0.14
XXLL 16,225 3.55
XLXL 16,225 3.55
XLLX 16,225 3.55
LXLX 16,225 3.55
LXXL 16,225 3.55
LLXX 16,225 3.55
LLLL 354,050 77.48

Boştaki 4 Harf net domainlerin:

Full premium harf içerenlerin sayısı: 11625 adet
CVCV: 439 Adet
VCVC: 1670 Adet
VVVV: 181 Adet
CVVC: 4865 Adet
VCCV: 6152 Adet
XYXX: 23 Adet
XXYX: 39 Adet
XXXY: 1 Adet
XYYX: 3 Adet

2011 Eylül Konuya ekleme:

4 harf .com domainler için pagan üstadımızın yeni bir değerlendirmesi mevcuttu. O değerlendirmedeki harflerin puanlarını baz alarak bir 4 harf domainin 400 üzerinden puanını hesaplayan ufak bir programcık kodladık. Daha önce bu konuda üstadımızın önerilerini de hatırlatırsak 200 puanın altında bir 4 harf domain için backordera girmenin yanlış olduğunu konuşmuştuk. Acemi ve 4harf domain işlerine yeni başlayan kullanıcılar için bu program bir yol gösterici olacaktır. Belli bir süre sonra bu puanlama ile hangi 4 harf domaine ne kadar ücret ödeyebileceğiniz gerektiğini de kestirebileceksiniz. Bu puan durumuna göre yapılan kodlama 2011 senesinin harf değer kritelerini taşımaktadır. Umarım faydalı olur.

İşte tüm bu açıklamalar doğrultusunda kısa domainler özellikle 3-4 harf / karakter olanlar çok değerli ve değer kazanmaya da devam edecekler. Çoğu ülkede domain kullanıcıları yatırım için bu domainleri saklamaya başladılar. Ama bizde çoğu webmaster yada domainci arkadaşların bu durumdan haberi dahi yok. Kısa vadede özellikle .net uzantılı domainlerden tabiyki kazanamazsınız. Uzun vadede ise minimum 4 sene olmak üzere net domainlerden de kazanılmaya başlanıcağını düşünmekteyim. Bir domainci olarak kendimi tanımlamam gerekirse 3 ve 4 karakterli domain kolleksiyoncusuyum diyebilirim. Alımlarımı iki kategoride değerlendiriyorum. Biri uzun süre bekletmem gereken kısa domainler, diğer ise alıp kısa sürede satacağım sürümden kazanacağım domainler. Şuan için R10 da satışlar durma noktasına gelsede sedo, snapnames gibi sistemlerde mevcut domainlerimi satmakta zorluk çekmiyorum. Herkese bol com ve net uzantılı, güzel domainli günler dilerim.
22-10-2014 15:24
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
 Teşekkür Edenler: farukmetin
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS