Arkadaşlık Sitesi
Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antrepo İnşaatı
Yazar Mesaj
mesut78 Çevrimdışı
Senior Member
****

Mesajlar: 383
Üyelik Tarihi: 21-06-2016
Rep Puanı: 0
Teşekkürler: 0
0 Mesajına, 0 Teşekkür edildi.

Seviye: 18
Yaşam Puanı: 357 / 430
Yetenek Puanı: 127 / 1,584
Deneyim: 23 / 100
Mesaj: #1
Antrepo İnşaatı
[Resim: mata-logo.png]
Antrepo İnşaatı
Antrepo gümrük mallarının gümrükleme süresi içerisinde depo edildiği depolara verilen isimdir. Klasik anlamda bir depo olmayıp, uluslararası şartlara uygun biçimde inşa edilmesi gereken antrepolar, serbest bölgelerde ve gümrükleme alanlarında inşa edilirler. Kullanım tipine göre genel ve özel antrepolar inşa edilebilir. Herkesin kullanımına açık antrepolar işletmeci firmalar tarafından idare edilir ve kiralama yöntemi ile kullanılabilirken, özel antrepolar sadece sahibi tarafından kullanılır.
Antrepo alanları kamu otoritesi tarafından belirlenen gümrük bölgeleri üzerinde yer alır. İnşası ve kullanımı için yasal izinler alınması gereklidir. Antrepolar, belirli fiziksel şartlara uygun biçimde inşa edilmek durumundadır. İstediğiniz boyutlarda antrepo inşa edebilme imkanınız bulunmamaktadır. Ayrıca antrepo inşa edebilme yetkisi de yine gerekli izinleri almış işletmelere aittir.
Özel antrepo inşa edebilmek için ödenmiş sermayesi 100Bin Türk Lirasının üzerinde olan tüm Limited ve Anonim şirketler ile bilanço esasına göre defter tutan gerçek kişi işletmeleri, faaliyet süreleri 2 yılı aşmışsa başvuru yapabilirler. İzin işlemleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı hükümlerine göre Gümrük Müdürlüklerince yürütülür ve izin yetkisi bakanlık teşkilatına aittir. Türkiye’de faaliyet göstermeyen işletmeler Türkiye’de Antrepo açamaz ve işletemezler. Antrepo açabilmek için gerekli izinler alınırken dosya içeriğinde alan kiralama bilgilerinin yer aldığı doküman ve antreponun detaylı proje ve varsa resimleri dosyaya eklenmelidir.
Yani Antrepo inşaatı, alelade bir inşaat olmayıp, belli standartların hassasiyetle hesaplanarak gerçekleştirilmesi gereken bir inşa sürecidir. Bu kapsamda işletmeler bu konuda deneyim ve bilgi sahibi olmalı, ileride izin alma işlemlerinde herhangi bir aksaklık çıkmaması için süreç plana uygun biçimde sürdürülmelidir.
Gümrükleme yapılacak alanlarda, standartlar öncelikle uluslar arası taşımacılık enstrümanlarının kullanımına uygun biçimde planlama yapılmalıdır. Örneğin, konteyner istiflemeleri genelde kapalı antrepolarda yapılmaz, ama daha küçük ölçekli istiflemeler ve konteynerden çıkarılan mallar antrepolara yerleştirilir. Bu şartlar altında depolanacak alanın korunaklı ve yeterli geniş sahip olması büyük önem taşımaktadır. Antrepo İnşaatı yaparken, malların bu depolarda uzun süre kalabileceği hesaplanarak alan hesaplamaları ve muhafaza koşulları dikkate alınmalıdır. Özellikle serbest bölgelerde mallar çok uzun süre antrepoda beklemekte, doğru istifleme yapılmaz ve mallara erişim kolay olmaz ise ani tedarik gereksinimlerinde ciddi sorunlar çıkabilmekte, bunun yanında bazı antrepolardaki depolama koşullarının olumsuzluğundan dolayı malların zayiyatı söz konusu olabilmektedir.
Antrepo İnşaatı betonarmeden ziyade çelik ve Alüminyum materyal ile yapılmaktadır. Zira istendiğinde taşınması ve sökülmesi daha kolay olmakla birlikte gerekli düzenlemeler de hızla yapılabilmektedir. Antrepolarda giriş çıkışların standartları da yine yönetmeliklere uygun biçimde yapılmalıdır. Aksi halde taşıyıcı araçların giriş çıkışında sıkıntılar çıkabilirken, büyük ticari malların antrepoda muhafazası imkansız olabilmektedir. Tabii gerekli izinlerin alınması ve yönetmeliğe aykırı olmaması halinde farklı inşa metodları da kullanılabilir.
Antrepolar kullanım türlerine A’dan F’ye kadar çeşitlere ayrılmaktadır. Yükümlülüğün mal sahabine veya antrepo sahibine ait olma durumuna göre farklılık arz eden antrepo tipleri bulunup, özel antrepolarda tüm sorumluluk antrepo sahibine aittir.
Antrepo rejimi modern uluslar arası ticaret sistemlerinin içerisinde yer alan bir gümrükleme sistemidir. Anrepoda depolanan ürünlerin gümrüklenene kadar vergiye tabi olmadığı bu sistem, ticaret antlaşmaları ile güvence altında tutulur.
Antrepo İnşaatı sıradan bir inşaat türü değildir. Gerek mevzuat, gerekse standartların uygulamaya engel olmayacak biçimde tesis edilmesinin sağlaması bakımından antrepo inşaatı işlemleri için uzman ve deneyimli firmalarla çalışmak, ileride yaşanacak olumsuzlukları neredeyse sıfır noktasına indirir bu sayede hiçbir ek maliyete katlanmanız gerekmediği gibi, antrepodan hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz.
22-07-2016 00:47
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

adsense, adwords, internetten para kazanma, google optimizasyon, pagerank, dmoz, yandex, dizin ekle, facebook, youtube, para kazanma, alışveriş, teknoloji haberleri, son dakika, haber
İletişim | Forum Adsense | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS